АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Мрачната историја на семејството Рокфелер во 10 точки
11.01.2017 | 13:19
Извор: Точка
Прочитано: 7840 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Рокфелерови не се збогатиле како добри луѓе. Всушност, тие ја користеле секоја шанса за да крадат од други. Така ова семејство ги стекнало "Далут", "Месаби" и Северната Железница.

Бескрупулозно богатење

Како што пишувало во весниците во 1911. година, изворните сопственици на железницата само што завршиле со положување на пругата. Тие сакале да градат терминали, но им недостасувале пари. Тука на сцена стапил Гејтс, човек кој управувал со добротворните донации на Рокфелерови. Гејтс тогаш им објаснил на сопствениците дека Џон Д. Рокфелер ја следел изградбата на нивната железничка пруга и дека ќе им позајми пари. Луѓето прифатиле заем од 420.000 долари. Два месеци подоцна Рокфелер им кажал дека мора да му ги вратат парите поради некој "финансиски срам", па морале да му ја предадат пругата.

Работници и плаќање

Џон Д. Рокфелер немал многу високо мислење за луѓето кои работеле за него. неговиот близок соработник во 1913. година јавно признал дека не веруваат во концептот за минимална плата и дека секое дете, секој маж и жена, заработуваат точно колку што вредат.

Масакр во Лудлов

Во 1914. година рударите почнале да протестираат. Рудниците биле опасни, платата била мизерна, и што е полошо, плата добивале во бонови кои можеле да ги трошат само во продавници на Рокфелер. Кога започнале со штрајк, Рокфелер помладиот пратил вооружени мажи да го разбијат штрајкот. Единаесет деца, две жени и неколку мажи изгореле во шатори, кои биле запалени од платениците на Рокфелер.


Жени и деца во страв

По тој масакр се повеќе жени и деца меѓу вработените на Рокфелер живееле во страв. Дон Мекгрегор запишал дека децата често пати бегале од него затоа што бил странец. Возрасните знаеле дека тој е на нивна страна, но децата не. Тие ги слушнале приказните за Лудлов.

Објава на лажни вести

По Масакрот во Лудлов, на Рокфелерови им биле потребни сите можно добри вести. Поради тоа основале списание, а се здружиле и со Рандолф Херст, моќен новинарски издавач, за да објавуваат само добри работи за нив и опасно лажеле за противниците.

Ги држеле рударите во сиромаштија

Џон Рокфелер помладиот во 1915. година одлучил да посети еден рудник, за да покаже дека и тој е само смртник. Посетата била тотален пропаст. Освен што уморил од пет минути работа и преспал во рудникот, на рударите не им се допаднал па повеќето го игнорирале.


Мешање во образованието

Џон Д. Рокфелер трошел големи пари на високото образование за да го примири јавното мислење. Преку својата фондација финансирал образовни институции. Најголеми идејни непријатели му биле идеите за синдикатите и организираната работа.

Не ја финансирал војната

За време на Првата светска војна, сојузничките сили се обидувале да го финансираат бруталниот судир. И додека сите богаташи ги нуделе своите пари, Рокфелер одбивал да им даде заем на Британците или Русите.


Избегнување на даноци

Уште во текот на Првата светска војна, Рокфелер во својата фондација имал 100 милиони долари. Од тоа заработувал 6 милиони долари годишно, на кои не плаќал никаков данок. И додека фондациите требало да финансираат само добротворни цели, на негава сметка доаѓале многу обвиненија дека троши пари за своја цел.

Проблемите на искрениот човек

Американскиот конгрес барал Рокфелер да објасни зошто константно ја покачувал цената на горивата. Тој го загубил трпението и рекол дека само понудата и побарувачката ја диктираат цената. На Американците горивото им било неопходно и биле подготвени да ја платата цената која Рокфелер ја формирал.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
МОСУЛ
Насмевка на смртта: Овој Британец развлекол широка насмевка, а потоа се разнел
Насмеан во автомобил полн со експлозиви – вака британскиот бомбаш самоубиец ги поминал последните моменти од својот живот.
21.02.2017, 20:38


ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
Ширум Стариот континент во јануари оваа година е забележан загрижувачки степен на радијација, а научниците цело време безуспешно се ободуваат да го пронајдат изворот.
21.02.2017, 19:37


ЧЕШКА
Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
21.02.2017, 19:00


СВЕТ
Австрија ќе ја намали висината на детскиот додаток за гастербајтерите
Австрија има намера да ја намали висината на детските додатоци што ги примаат децата на странските работници чии семејства не живеат во Австрија и да ги прилагоди на стандардот на земјите во кои живеат, објавија во вторник словенечките медиуми.
21.02.2017, 18:55


ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
На 130-тото заседание на Меѓународниот олимписки одбор на 15-ти септември во перуанскиот главен град Лима, ќе биде избран домаќинот на XXXIII. олимписки игри, кои ќе се одржат во 2024-тата година.
21.02.2017, 18:43

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?

ВИДЕО ВЕСТИ

Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
БАРСЕЛОНА
Драма во Шпанија: Украл камион полн со гас, па се залетал кон центарот на Барселона
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
КЕЛН
Германците пратиле два борбени авиони по патнички авион

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: