АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Додека Трамп аплаудираше: Како Путин го победи Обама во нивната последна меѓусебна рунда...
11.01.2017 | 11:07
Извор: Точка
Прочитано: 12166 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Американскиот однос кон Русија за прв пат после долги години е пречекан во позитвна атмосфера во Москва – имено, поддржувачите на Путин тоа го препознаа како знак дека Русија е повторно светска сила.

Тоа беше типичен Владимир Путин: Непредвидлив, циничен и вешт во извршувањето на „пропагандните работи“. Кога на 29-ти декември Барак Обама одлучи да протера 35 руски дипломати и нивните семејства, затвори руски претставништва во САД и воведе нови санкции, неговиот аргумент беше дека тоа е одмазда за хакерските напади на Демократската партија.

Белата куќа очекуваше дека властите од Москва ќе одговорат по принцип на реципроцитет, но Путин понуди еден асиметричен одговор со кој што практично го исмеа Обама и го претстави пред целиот свет како огорчен губитник.


„Перформансот“ на Путин беше внимателно смислен. Најпрвин шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на државната телевизија изјави дека Русија ќе одговори во иста мера, а се споменуваше дури и затворање на американската амбасада во Москва.

Втор чин беше појавувањето на Владимир Путин кој што го отфрли советот на неговиот министер за надворешни работи и на потегот на Американците кој што беше окарактеризиран како „непријателски“ и „провокативен“, Путин одговори сосема поинаку од тоа што го очекуваше јавноста од него. Путин порача дека нема да подлегне на таквите потези и нагласи дека планира да ги подобри односите со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп.

Путин не само што одби да ги казни американските дипломати како што тоа им го направи Обама на руските, претседателот на Русија дури и јавно ги повика американските дипломати на божиќната и новогодишна забава во Кремљ. На крајот на сето тоа, тој џентлменски им посака среќна Нова година на Обама и Трамп.


Руската државна телевизија која што со години пласира анти-американска пропаганда, веднаш започна да делува во согласност со чекорите на Владимир Путин.

„Провокацијата не успеа“, се слушаше на руските телевизии. Обама „е во кал“, додека Путин покажа „дипломатска мајсторија од светска класа“. Повикувањето на децата на американските дипломати на божиќната забава претставуваше шлаканица за пацифистичката ориентација на Обама и јавно ја искажа приврзаноста на Путин кон децата, а на сето тоа се надоврза „наивниот твит“ на Трамп кој што за Путин напиша: „Отсекогаш знаев дека е многу паметен“.

Таквиот однос на Трамп, односно „аплаудирањето“ на потегот на Путин, додека од друга страна американската јавност е загрижена за руските хакерски напади и нивното влијание на претседателските избори, предизвика и панична реакција во американските мејнстрим медиуми кои што покажуваат загриженост околу способноста на Русија да ја поткопа американската демократија.

„Во очите на Западот, Русија е изворот на непријатните социјални промени. Како Русин, мене интересно ми е да го гледам ова. Западот сега ги идентификува сите свои проблеми како Русија, исто како што тоа Русија го прави со Западот“, пишува Максим Трудољубов, колумнист во дневникот „Ведомости“.


Американскиот однос кон Русија уште повеќе влијаеше кон тоа поддржувачите на Путин да го „засакаат“ својот лидер повеќе. Тие го препознаа тоа како знак дека Русија се враќа на сцената како голема светска сила. Но, додека Кремљ профитира од своето влијание на кратки патеки, не е јасно како Путин планира да ги искористи овие стравувања на Западот во иднина.

Популарноста на Путин веќе долго време зависи од сликата на САД како моќен непријател, па иако може да се каже дека Путин ја доби конечната рунда со Обама, јасно е дека тој ќе мора „да ја намали брзината“ и да продолжи да го прикажува Западот како најголем и најмоќен противник на Русија.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?

ВИДЕО ВЕСТИ

Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
БАРСЕЛОНА
Драма во Шпанија: Украл камион полн со гас, па се залетал кон центарот на Барселона
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
КЕЛН
Германците пратиле два борбени авиони по патнички авион

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: