АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Црните кутии откриле: Ова е точната причина за падот на авионот со хорот "Александров"
10.01.2017 | 17:07
Извор: Точка
Прочитано: 8589 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Причината за падот на рускиот авион "TU-154" во Црното море, претовареност и грешка на копилотот, тврдат поединечни руски медиуми, повикувајќи се на извори од Министерството за одбрана. Како што наведуваат, причините биле откриени по исчитувањето на податоците од сите црни кутии.

Авионот во кој биле припадниците на рускиот воен хор, кои летале за Сирија на прослава, паднал поради неколку поврзани причини, тврдат руските медиуми.

Податоците од црните кутии покажуваат дека авионот бил максимално оптоварен при полетувањето од Сочи, каде слетал да дополни гориво: Покрај полниот резервоар, и товарниот простор бил полн до максимум. Како што утврдиле експертите, во третата минута од полетувањето, на висина од околу 450 метри, копилотот Александар Ровенскиј ги помешал командите на опремата за слетување, и ги поместил закрилцата во положба за полетување. Поради тоа, авионот, кој бил многу оптоварен, почнал да ја губи брзината, изгубил висина и паднал, тврдат руските медиуми.


"Пилотите Роман Волков и Александар Ровенски во првите секунди биле збунети, но реагирале брзо и пробале сè да го извлечат авионот. Меѓутоа, им недостасувала висина и брзина за да ја спречат трагедијата. Прво на површината на морето удрила опашката на авионот, па десното крило, по што авионот се распаднал", рекле извори од руското министерство за одбрана.

Пилотите кои летале на овој тип на авион ја потврдуваат ваквата можност. Велат дека командите на закрилцата и опремата за слетување се наоѓаат едни до други во горниот десен агол на кабината, над ветробранското стакло. Командите за закрилцата се лево, а за опремата за слетување десно, па голема е можноста копилотот, кој седи покрај нив и е задолжен за нивната контрола, да не обратил доволно внимание и да направил погрешна команда.


Руските медиуми наведуваат дека и дека една од можните причини за падот е што екипажот не минал обука за реагирање во критични ситуации.

"Во воената пилотска школа, која ја минале Вилков и Ровенски, веројатно не биле обучувани за реагирање во критични ситуации на ниски висини. Да го избегнеле обложениот лет, можеби ќе го извлекле авионот. Покрај тоа, големи се шансите да успееле да го извлечат авионот и доколку не бил претоварен. Дека бил претежок говори и фактот што прво удрил со опашката во водата", тврди извори од комисијата која ја истражувала несреќата.


Авионот "TU-154" на руското Министерство за одбрана се урнал во Црното море веднаш по полетувањето од Сочи, а во него загинале 92 лица.

Конашенков: Извештајот е бесмислица

Руското Министерство за одбрана ги осудил како "бесмилици" медиумските извештаи за прелиминарните причини за падот на авионот кон крајот на декември.


"Сите гласини кои се објавени на сајтот Life News за наводно утврдените причини за падот на авионот, се целосна измислица од овој медиум. Комисијата задолжена за истрагата продолжува да работи", рекол портпаролот на Министерството за одбрана, Игор Конашенков.

Тој додал дека е неприфатливо и неморално да се обвини некој без докази, пренесува Tass.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
СВЕТ
Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
Нејзините родители Кејт и Гери сè уште се надеваат дека ќе ја пронајдат жива, а оваа година навршуваат десет години од нејзиното исчезнување.
22.02.2017, 20:31


СВЕТ
Миа Калифа ги сними најгледаните порно филмови, па поради тоа сега џихадистите ѝ се закануваат дека ќе ја убијат
„Моите филмови се сатирични и не го навредуваат исламот. Многу холивудски остварувања се понавредливи за муслиманите.“
22.02.2017, 20:08


МОСУЛ
Скандалозна грешка: Бомбашот самоубиец го ослободиле од Гвантанамо, и уште му платиле за да молчи!
Бомбашот самоубиец Абу Закарија ал-Британи, кој активирал автомобил бомба пред ирачката воена база југозападно од Мосул, пред 12 години добил 1,25 милиони долари отштета бидејќи "по грешка" бил притворен во затворот Гвантанамо.
22.02.2017, 19:22


ВАТИКАН
Папата го моли светот: Оваа земја умира од глад, направете нешто!
Папата Франциско побарал итна хуманитарна помош за луѓето од Јужен Судан кои гладуваат, велејќи дека милиони можеби се осудени на смрт поради глад, пренесува "Reuters".
22.02.2017, 19:00


ФРАНЦИЈА
Храбри орли за побезбедна планета: Ги дресираат за уништување на терористички дронови
Под француски воен надзор, четири златни орли родени во светот на машините и теророт се дресираат со цел уништување на терористички дронови.
22.02.2017, 18:14

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со ...
СВЕТ
Миа Калифа ги сними најгледаните порно филмови, па поради тоа сега џихадистите ѝ се закануваат дека ќе ја убијат
РУСИЈА
Рускиот министер за одбрана со остра порака до Британците: На грбот имате лав, но не се сите мачки - лавови!
СВЕТ
Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ВИДЕО ВЕСТИ

Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
Нејзините родители Кејт и Гери сè уште се надеваат дека ќе ја пронајдат жива, а оваа година навршуваат десет години од нејзиното исчезнување.
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: