АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-1
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Ердоган предизвикува нова бура: Дали е можно Турција да го напушти НАТО?
10.01.2017 | 17:00
Извор: Точка
Прочитано: 2483 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Лидерот на руските Либерал демократи изјави дека Ердоган му сугерирал дека Турција би можела да го напушти НАТО, а еве и зошто...

Турскиот претседател Ердоган ја изненади светската јавност кога во 2013-та година додека беше премиер, во врска со Шангајската организација за соработка му рече на Владимир Путин: „Извлечи не од ова патење (обидите на Турција за влез во Европската унија). Сакаме да го финализираме договорот за слободна трговија со евроазиските земји. Разговарав за SCO со вас и претходно – ние сериозно сметаме на тоа“.

Тогаш, изјавата на Ердоган делуваше како шега или обична провокација со цел да биде испратена порака до Брисел – „Не сте ни потребни, имаме и други опции“ и може да се каже дека мал број на луѓе ја сфатија сериозно ваквата порака на Ердоган.

Три години подоцна, во ноември 2016-та година Ердоган уште еднаш проговори за турското учество во SCO: „Турција не треба да вели – „Ние сме за ЕУ, без оглед на се“. На пример, зошто Турција не би била дел од Шангајската петорка?“, изјави Ердоган.


Во овој случај, неговите зборови не беа дочекани несериозно. Многу работи се променија од 2013-та година и во меѓувреме односите помеѓу Турција и Западот ослабеа, посебно после обидот за државен удар во јули минатата година. Од друга страна, односите помеѓу Русија и Западот исто така се влошија поради руската агресија во Украина, анексијата на Крим и интервенцијата во Сирија.

Сите овие фактори ги зближија Анкара и Москва, со што членството на Турција во SCO е сосема реална опција. Таканаречената „Шангајска петорка“ (Русија, Кина, Казахстан, Киргистан и Таџикистан) беше формирана во 1996-та година, а во 2001-ва година беше преименувана во SCO откако се вклучи и Узбекистан.

Потоа, статус на надбљудвачи во SCO им беше доделен и на Монголија, Иран, Белорусија и Авганистан. Индија и Пакистан пристапија во 2016-та година и оваа година ќе станат полноправни членки. Од друга страна, Турција е „партнер во дијалог“ од 2012-та година.

Русија сака Турција да пристапи во SCO од три причини – да ги зближи односите со Анкара, поради економски причини и поради безбедносни причини.


Русите сакаат да ги зближат односите со Турција после соборувањето на рускиот авион од турските воздушни сили во 2015-та година во близина на турско-сириската граница. Од економска гледна точка, Турција може да ѝ послужи на Москва како енергетска централа за спојување на Европа и Азија, а од безбедносни причини, Турција ѝ е потребна на Русија поради актуелната ситуација на Блискиот исток.

Сепак, мора да се истакне дека голем број на експерти во Русија се скептични во врска со членството на Турција во SCO затоа што сметаат дека не е можно земја – членка на НАТО да учествува во нивната организација. Од друга страна, во Турција ретко кој што гледа на членството во SCO како алтернатива на НАТО и ЕУ, затоа што Евроатлантските организации имаат многу, многу поголема моќ во сите аспекти.

„Турција поради својата географија и култура, лежи во Азија и Европа, исто како и Русија. Поради тоа, SCO не е алтернатива на Европската унија. Ние не го користиме тоа за да ги уплашиме во ЕУ. Сепак, не можеме да ги занемариме заканите и шансите кои што ни се укажуваат. Немаме право на тој луксуз да речеме – ЕУ е нашата единствена опција и ќе правиме се што е потребно за да се приклучиме“, изјави турскиот премиер Бинали Јилдирим за време на неговата посета на Русија минатата година.


Русија досега на SCO гледаше повеќе како на безбедносно-политичка организација, отколку економска, па затоа шансите на НАТО земја да пристапи се сериозно намалени, иако напорите на Анкара се добредојдени во Москва.

Либерал демократот Жириновски после ноемвриската посета на Турција изјави дека Ердоган лично побарал Русија да помогне во турските напори за приклучување во SCO, по што јасно е дека Турција може да ја напушти НАТО Алијансата.

Но, дали Турција е подготвена да го ризикува членството во НАТО? Дали Ердоган навистина е подтотвен да се откаже од членството во најмоќната воена алијанса на светот, или сепак се „шегувал“. Најдобро ќе покаже времето, односно следните неколку години во зависност од тоа како ќе е одвива сириската криза.

НАЈНОВО ОД РЕГИОН  
ТУРЦИЈА
Ердоган го подготвува теренот: Останува на власт до 2029 година?
Дури ниту тепачката меѓу пратениците не го спречила напредувањето на пакетот закони преку собраниската процедура.
18.01.2017, 19:45


ЈУГОСЛАВИЈА
Документите на ЦИА ја откриваат стратегијата на Тито за Советскиот сојуз: Агресорите ќе платат страшна цена!
Американската разузнавачка служба ЦИА на интернет објави 12 милиони страници од кои што е симната ознаката за тајност. Во овие документи, на повеќе места се споменува Југославија и нејзиниот лидер Јосип Броз Тито.
18.01.2017, 19:01


РЕПУБЛИКА СРПСКА
"Гордоста" на Додик скапо ќе ги чини Србија и Република Српска
Политичарите и аналитичарите стравуваат од верижната реакција и санкциите од други земји, што може да има големи последици по Република Српска и српскиот народ.
18.01.2017, 16:23


СРБИЈА
„Рускиот“ воз ќе вози на релација од Краљево до Ужице
Контроверзниот „руски“ воз кој требаше да сообраќа на релација од Белград до Косовска Митровица, но во саботата беше спречен на последната станица пред да влезе во Косово, во следните десет дена ќе превезува патници на релација Краљево-Чачак-Пожега-Ужице, соопштиле во средата од компанијата „Србија воз“, пренесуваат тамошните медиуми.
18.01.2017, 15:45


ТИРАНА
Тахири бара доброволно предавање на нелегалното оружје
Албанскиот министер за внатрешни работи Саимир Тахири апелираше до населението кое поседува нелегално оружје од 1997-та година, кога во земјата беа отворени воените магазини и истото да го предаде доброволно бидејќи со законот кој е на сила предвидена е целосна амнестија.
18.01.2017, 15:27

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Документите на ЦИА ја откриваат стратегијата на Тито за Советскиот сојуз: Агресорите ќе платат страшна цена!
Американската разузнавачка служба ЦИА на интернет објави 12 милиони страници од кои што е симната оз...
САД
Дали ова е знак дека Американците се подготвуваат за војна со Русија: Еве што било снимено над „Областа 51"
РУСИЈА
Мистерија во Русија: Кој го ликвидираше телохранителот на големиот пријател на Путин?
ФИНСКА
Во Финска почнал најлудиот експеримент: Невработените секој месец ќе добиваат плата!
ИСИС
Како испружениот показалец станал симбол на злото

ВИДЕО ВЕСТИ

Лавина затрупала луксузен хотел во Италија: Има 30 мртви, а заробените молат за помош
Се стравува дека повеќе од 30 луѓе загинале вчера кога силна лавина се спуштила на хотел во италијанската област Абруко.
САД
Последното обраќање на Обама: Верувам во нашата земја и народ!
СИРИЈА
Путин и Ердоган заедно против ИСИС: Руските и турските борбени авиони за прв пат заедно ги нападнаа џихадистите
СКОПЈЕ
Ристески: И по 3 години од ветувањето, Жерновски не изгради училиште во Капиштец

ФОТО  
Дочекот на 2017-та низ светските метрополи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЦРНА ХРОНИКА
Снимка од почетокот на масакрот: Првите жртви биле убиени пред клубот!
БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ!
Видео запис од утрово, на излезот од Скопје: Погледнете како не треба да се вози на замрзнат автопат!
ИСТАНБУЛ
Оваа убавица ги молела родителите да ја пуштат за Нова година во Истанбул: Прв пат патувала, но и последен
ТЕШКИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ
Блокиран автопатот Скопје-Велес во двата правци, над 200 луѓе заложници на снежното невреме!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: