АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-1
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Комерсант: Планот на Додик би можел да доведе до нова војна во регионот
10.01.2017 | 11:46
Извор: Макфакс
Прочитано: 539 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Доколку би дошло до реализација на планот на претседателот на Република Српска (РС), Милорад Додик за излегувањето на овој ентитет од составот на Босна и Херцеговина (БиХ), тоа би можело да доведе до нова војна во регионот и засилување на конфронтацијата помеѓу Русија и Западот, оценува московскиот весник Комерсант.

Весникот потсетува дека Додик изјавил оти на босанските Срби им е подобро да создадат единствена држава со Србија и српските територии на Косово, кон кој потоа би се припоила и Црна Гора, додавајќи дека претседателот на РС и претходно давал слични изјави, но дека сега за првпат „отворено ја формулирал идејата за `голема Србија`“.

Комерсант пишува дека „сензационалната изјава“ Додик ја дал во пресрет на Денот на Република Српска, кој меѓународната заедница го смета за незаконски, а Хрватите и муслиманите пак го сметаат за дискриминаторски. Муслиманите, кои чинат мнозинство од населението во БиХ, како и претставниците на меѓународната заедница стравуваат дека после септемврискиот референдум Додик тргнал по патот на излегувањето на РС од БиХ.

Рускиот весник оценува дека најновата изјава на Додик само ги потврдила овие стравови, и дека сега настанува ситуација која предизвикува скоро неизбежно заострување на конфликтот на лидерот на Република Српска со меѓународната заедница. Весникот додава дека дипломатски извори во БиХ како најреална опција ја гледаат изолацијата на Додик и воведувањето на санкции за РС, а во случај да дојде до тоа, во конфронтацијата помеѓу Западот и Додик би можеле да бидат вовлечени и Србија и Русија, на чија поддршка смета Додик.

„Премиерот на Србија Александар Вучиќ избегна да присуствува на Денот на Република Српска, ограничувајќи се на честитки, а во пресрет на септемврискиот референдум јасно ставил до знаење дека Белград не го поддржува неговото одржување, но и дека не планира да се меша во одлуките во босанските браќа“, пишува Комерсант.

Весникот наведува дека ни Москва не сака да го поддржи Додик, бидејќи по неговата септемвриска средба со рускиот претседател Владимир Путин, Кремљ се огласил само со кратко соопштение во кое не бил спомнат нити референдумот, нити поддршката за неговото одржување. „Во спротивно, Русија не само што би добила нов повод за кавга со Западот, туку би заземала и уште посилја просрпска позиција отколку и самата Србија“, заклучува Комерсант.

НАЈНОВО ОД РЕГИОН  
ТУРЦИЈА
Ердоган го подготвува теренот: Останува на власт до 2029 година?
Дури ниту тепачката меѓу пратениците не го спречила напредувањето на пакетот закони преку собраниската процедура.
18.01.2017, 19:45


ЈУГОСЛАВИЈА
Документите на ЦИА ја откриваат стратегијата на Тито за Советскиот сојуз: Агресорите ќе платат страшна цена!
Американската разузнавачка служба ЦИА на интернет објави 12 милиони страници од кои што е симната ознаката за тајност. Во овие документи, на повеќе места се споменува Југославија и нејзиниот лидер Јосип Броз Тито.
18.01.2017, 19:01


РЕПУБЛИКА СРПСКА
"Гордоста" на Додик скапо ќе ги чини Србија и Република Српска
Политичарите и аналитичарите стравуваат од верижната реакција и санкциите од други земји, што може да има големи последици по Република Српска и српскиот народ.
18.01.2017, 16:23


СРБИЈА
„Рускиот“ воз ќе вози на релација од Краљево до Ужице
Контроверзниот „руски“ воз кој требаше да сообраќа на релација од Белград до Косовска Митровица, но во саботата беше спречен на последната станица пред да влезе во Косово, во следните десет дена ќе превезува патници на релација Краљево-Чачак-Пожега-Ужице, соопштиле во средата од компанијата „Србија воз“, пренесуваат тамошните медиуми.
18.01.2017, 15:45


ТИРАНА
Тахири бара доброволно предавање на нелегалното оружје
Албанскиот министер за внатрешни работи Саимир Тахири апелираше до населението кое поседува нелегално оружје од 1997-та година, кога во земјата беа отворени воените магазини и истото да го предаде доброволно бидејќи со законот кој е на сила предвидена е целосна амнестија.
18.01.2017, 15:27

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Документите на ЦИА ја откриваат стратегијата на Тито за Советскиот сојуз: Агресорите ќе платат страшна цена!
Американската разузнавачка служба ЦИА на интернет објави 12 милиони страници од кои што е симната оз...
САД
Дали ова е знак дека Американците се подготвуваат за војна со Русија: Еве што било снимено над „Областа 51"
РУСИЈА
Мистерија во Русија: Кој го ликвидираше телохранителот на големиот пријател на Путин?
ФИНСКА
Во Финска почнал најлудиот експеримент: Невработените секој месец ќе добиваат плата!
ИСИС
Како испружениот показалец станал симбол на злото

ВИДЕО ВЕСТИ

Лавина затрупала луксузен хотел во Италија: Има 30 мртви, а заробените молат за помош
Се стравува дека повеќе од 30 луѓе загинале вчера кога силна лавина се спуштила на хотел во италијанската област Абруко.
САД
Последното обраќање на Обама: Верувам во нашата земја и народ!
СИРИЈА
Путин и Ердоган заедно против ИСИС: Руските и турските борбени авиони за прв пат заедно ги нападнаа џихадистите
СКОПЈЕ
Ристески: И по 3 години од ветувањето, Жерновски не изгради училиште во Капиштец

ФОТО  
Дочекот на 2017-та низ светските метрополи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЦРНА ХРОНИКА
Снимка од почетокот на масакрот: Првите жртви биле убиени пред клубот!
БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ!
Видео запис од утрово, на излезот од Скопје: Погледнете како не треба да се вози на замрзнат автопат!
ИСТАНБУЛ
Оваа убавица ги молела родителите да ја пуштат за Нова година во Истанбул: Прв пат патувала, но и последен
ТЕШКИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ
Блокиран автопатот Скопје-Велес во двата правци, над 200 луѓе заложници на снежното невреме!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: