АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
19
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Додик: Ако не ни ги вратат овластувањата од Дејтон, нема да останеме во БиХ
09.01.2017 | 13:37
Извор: Макфакс
Прочитано: 537 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјавил дека ентитетот нема да остане во рамките на Босна и Херцеговина (БиХ) доколку не му бидат вратени изворните овластувања од Дејтонскиот договор, пренесуваат српските медиуми.

Според Додик, Република Српска е „примарно заинтересирана“ за враќање на овие надлежности. „Бидејќи тие овластувања беа укинати со одлуките на високите претставници, и покрај договорот кој беше прекршен преку одлуките на странски судии, Српска е одлучна да ги афирмира своите изворни Дејтонски овластувања“, рекол Додик во својот говор по повод 25 години од формирањето на Република Српска.

„Денес, 25 години потоа, Република Српска е одлучна да го живее својот живот како држава и е одлучна во согласност со Дејтонскиот договор да ги уважи своите изворни права“, порачал Додик, додавајќи дека тоа е меѓународно право на Република Српска, со што делувањето на меѓународните претставници и странските судии во Уставниот суд на БиХ не може да биде „мерка на слободата“ на овој ентитет во БиХ.

„Тоа се мерки на неслобода за нас и затоа ние одлучно ќе го отфрлиме секој обид за наметнување на квази одлуки донесени во Уставниот суд на БиХ“, рекол претседателот на Република Српска. Уставниот суд во ноември 2015-та ги оспори одредбите на Законот за празници, сметајќи дека одбележувањето на Денот на Републиката, 9-ти јануари, е неуставно и дискриминаторско за сите граѓани на овој ентитет, кои не се Срби.

Истиот ден во Република Српска се празнува и христијанската слава, Свети Стефан, а самиот 9-ти јануари е спорен бидејќи на тој ден во 1992-та година тогашните српски пратеници во парламентот на БиХ донесоа одлука за формирање на Српската Република Босна и Херцеговина, подоцна преименувана во Република Српска.

Властите на Република Српска во септември минатата година одржаа референдум на кој поголем дел од граѓаните поддржаа 9-ти јануари и натаму да се одбележува како Ден на Републиката. Бидејќи од законот за празници на Република Српска се отфрлени одредбите кои се однесуваат на 9-ти јануари како Ден на Републиката, ентитетскиот парламент го усвои новиот закон за Денот на Република Српска со кој 9-ти јануари и натаму останува Ден на Републиката, со тоа што овој празник е од секуларен карактер и неговата прослава не е обврзувачка.

НАЈНОВО ОД РЕГИОН  
ПРИШТИНА
Коха: Под притисок на САД Тачи го омекна ставот за формирање Армија на Косово
Претседателот на Косово, Хашим Тачи по средбата со американскиот амбасадор Дрег Делави ја “омекна” реториката за формирање на Армија на Косово, пишува во петокот Коха.
24.03.2017, 12:58


СРБИЈА
Србија одбележува 18 години од бомбардирањето на НАТО
Воздушните напади на силите на НАТО над Србија, односно тогаш Сојузна Република Југославија, започнаа на денешен ден пред 18 години, при што за 78 дена од бомбардирањата загинаа помеѓу 1.200 и 1.500 лица, пренесува РТС.
24.03.2017, 12:50


ЗАГРЕБ
Атлантик Група доминира на скалата на најсилни регионални брендови
Резултатите од истражувањето на Валикон, „Топ 25 регионални брендови во 2016 година“, покажа дека со четири сопствени и два дистрибутивни бренда, Атлантик Група е компанија со најголем број на водечки брендови во регионот.
24.03.2017, 12:14


РЕГИОН
Тимерманс: Границите во земјите од Западен Балкан не треба да постојат
Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс порачал дека границите во земјите од Западен Балкан не треба да постојат и дека токму ова е потребно за да се избегнат идни конфликти во регионот, пренесува порталот European Western Balkans.
24.03.2017, 12:03


СОФИЈА
Бугарските гласачи во недела излегуваат на трети избори во последните четири години
Бугарските гласачи во недела излегуваат на трети избори во последните четири години, а според предизборните анкети исходот од овие парламентарни избори ќе биде крајно неизвесен и политичка стабилност повторно не е на повидок, пренесуваат бугарските медиуми.
24.03.2017, 12:02

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
Ова е приказната за Јосип Броз Тито и неговиот пропаднат брак со Русинката Пелагија Белоусова.
УНГАРИЈА
Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
АНГЛИЈА
Исповед на сосетка на терористот од Лондон: „Беа тивко семејство, а потоа одеднаш исчезнаа“

ВИДЕО ВЕСТИ

Грозоморно видео од масакрот во Лондон: Луѓе останале под тркалата на автомобилот на терористот!
Се појави уште едно застрашувачко видео од терористичкиот напад во Лондон, моментот кога Халид Масуд излетал на тротоар и удрил со автомобилот "Хјундаи" во портите на Вестминистер палатата.
СРБИЈА
Србија одбележува 18 години од бомбардирањето на НАТО
МАДРИД
Па каде беше за Божиќ: Додека Македонија бележи високи температури во март, Шпанците ги изненадил снег!
ЛОНДОН
Снимка од евакуацијата на Тереза Меј за време на терористичкиот напад: Премиерката однесена во автомобил и пренесена на безбедно

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: