АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
-1
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Грчката полиција откри таен магацин со оружје на терористката Рупа
09.01.2017 | 09:05
Извор: Макфакс
Прочитано: 723 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Грчката полицијата откри таен склад со оружје во домот каде што претходно беше уапсена една од најбараните терористки, 48-годишната Панајота (Пола) Рупа.

Рупа е уапсена во дом во едно од јужните предградија на Атина, во кој била со малолетното дете. Уапсена е и 25-годишна жена, осомничена дека ѝ пружила засолниште на терористката, пренесува Associated Press.

Според агенцијата, во засолништето се откриени две пушки, два пиштола, четири гранати и муниција.

Панајота Рупа е сопруга на познатиот грчки терорист Никос Мазиотис и заедно со него била припадник на анархистичката терористичка организација Револуционерна борба.

Таа беше осудена во отсуство за серија терористички акти, вклучително и нападот врз амбасадата на САД во Атина со ракетен фрлач во 2007 година. Поради овој напад, анархистичката ќелија Револуционерна борба беше ставенана на листата терористички организации на американскиот Стејт департмент.

Во февруари 2016 година Рупа се обиде со хеликоптер да организира бегство на нејзиниот сопруг од затворот Коридалос крај Атина. Таа изнајмила хеликоптер наменет за превоз на шест патници, кој полетал од областа Арголида на островот Китнос од архипелагот Киклади. Во текот на летот заканувајќи се со пиштол го принудила пилотот да го промени курсот, кој се обидел да ја разоружи при што биле истрелани три куршума. Хеликоптерот успеал да слета, а Рупа побегнала.

Подоцна полицијата утврдила дека оружјето било во 2014 година во текот на грабежот на банка што го извел Мазиотис кога бил ранет еден полицаец. Рупа, исто таа, е обвинета за најмалку два вооружени грабежа.

НАЈНОВО ОД РЕГИОН  
ТУРЦИЈА
"Не за диктатурата на Ердоган": Турска пратеничка се врзала со лисици за говорницата поради протест
Една турска пратеничка се врзала вчера со лисици за микрофонот на говорницата на Парламентот, поради протест за уставните реформи со кои треба да се прошират овластувањата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, пренесуваат локалните медиуми.
20.01.2017, 12:13


РЕГИОН
Додик: Американците бараа да срушам црква во Поточари
Претседателот на Република Српска, Милорад Додик изјавил дека Американците „се одговорни за донесувањето и рушењето на Дејтонскиот договор“, пренесуваат босанските медиуми.
20.01.2017, 11:17


АТИНА
Анкета: Грците незадоволни од СИРИЗА
Песимизам и незадоволство владее во Грција од власта на левичарската партија СИРИЗА, покажува најновото истражување објавено на телевизија „Скај“.
20.01.2017, 10:21


ГРЦИЈА
Во седиштето на Сириза пронајден коверт со сомнителен бел прав
Во седиштето на грчката владејачка партија Сириза денеска е вклучен аларм откако во поштата е откриен коверт со „сомнителен“ бел прав, јави електронското издание на „Катимерини“.
20.01.2017, 10:20


ТУРЦИЈА
Ердоган го подготвува теренот: Останува на власт до 2029 година?
Дури ниту тепачката меѓу пратениците не го спречила напредувањето на пакетот закони преку собраниската процедура.
18.01.2017, 19:45

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Мистерија стара 30 години: Девојчиња кои биле киднапирани во 1985 година, сега се пронајдени живи и здрави
Полицијата во американската сојузна држава Роуд Ајленд соопштила дека го решила случајот на киднапир...
ИТАЛИЈА
Лавина затрупала луксузен хотел во Италија: Има 30 мртви, а заробените молат за помош
АЛЕПО
Репортажа од Алепо од која ќе ви замрзне крвта во вените: Ова е место каде и децата се молат за смрт!
РУСИЈА
Заглавија на историското патување: Руски бродови останаа заробени во мразот, спасувачката мисија исклучително комплицирана
ШПАНИЈА
Прв пат по 90 години им паднал снег: Веднаш ги затвориле сите училиште

ВИДЕО ВЕСТИ

Чудо во Италија: Осум луѓе пронајдени живи под урнатините на хотелот затрупан од лавина!
Снежната лавина го затрупала во средата навечер малиот хотел, во кој, како што се претпоставува, имало околу 30 гости, меѓу кои и деца.
ВАШИНГТОН
Ни мува да прелета: Вашингтон како тврдина пред инаугурацијата на Трамп
АНАЛИЗА
Што стои зад партнерството на Путин и Ердоган: Русите и Турците станаа „браќа по оружје"
КИНА
Оружје на иднината: Кинески невидлив дрон кој може да понесе два тони бомби

ФОТО  
Дочекот на 2017-та низ светските метрополи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЦРНА ХРОНИКА
Снимка од почетокот на масакрот: Првите жртви биле убиени пред клубот!
БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ!
Видео запис од утрово, на излезот од Скопје: Погледнете како не треба да се вози на замрзнат автопат!
ИСТАНБУЛ
Оваа убавица ги молела родителите да ја пуштат за Нова година во Истанбул: Прв пат патувала, но и последен
ТЕШКИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ
Блокиран автопатот Скопје-Велес во двата правци, над 200 луѓе заложници на снежното невреме!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: