АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Дали Обама успешно му се спротивстави на Путин, или доживеа тотален пораз?
05.01.2017 | 11:37
Извор: Точка
Прочитано: 4965 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Американската администрација на чело со претседателот Барак Обама неодамна превзеде досега невидени чекори против Русија поради руската наводна вмешаност во американските претседателски избори.

Обама на неполн месец пред неговото напуштање на претседателската функција, избрка 35 руски дипломати, воведе нови санкции кон Москва и нареди затворање на две руски претставништва во Мериленд и Њујорк.


Без оглед на тоа дали Русија стои зад хакерските напади или не, новите американски санкции кон Русија кријат подлабоки причини. Има премногу причини зошто Американците вака се однесуваат, а најпрвин треба да се тргне од самите почетоци.

Естаблишментот на Обама ги живее своите последни денови на власт и во тие последни моменти Обама сака да остави впечаток по кој ќе го памети историјата. Обама избра да остане до крај на линијата на анти-русизмот и отпорот кон „силата која што настојува да ги поткопа американските интереси насекаде во светот“. Токму обвинувањата од Републиканците кои велат дека Обама е премногу „мек“ кон Русите, се само една од причините за тоа.


Обама имаше одлична поддршка од Американците после осумте години „катастрофално“ влаеење на Буш и беше дочекан со голем ентузијзам. Политиката на Обама кон Русија на почетокот на неговото владеење доста ветуваше и уште во 2009-та година дојде до „релаксација“ на односите помеѓу Вашингтон и Москва.

Круната на тоа „ресетирање“ беше потпишувањето на договорот „Нов Старт“ во 2010-та година со кој што беше предвидено намалување на нуклеарниот арсенал. Но, Арапската пролет доведе до колизија во односите на Американците и Русите. За американско-рускиот конфликт во Сирија и Украина се пишува на големо, а тука голема е улогата токму на Обама.

Иако многумина сметаат дека кој и да бил претседател на САД, ќе се случело ова, сепак улогата на Обама е многу важна. Обама јавно повторуваше дека Русија е само регионална сила и воопшто не водеше сметка за руските интереси. Сепак, Русија на Владимир Путин му се спротистави на Обама и на таквото арогантно однесување, па затоа денес имаме „статус-кво“ ситуација во Украина (САД ги поддржуваше анти-владините протести, Русија вооружуваше бунтовници и го анектираше Крим), и неизвесноста во Сирија.


Сепак, вреди да се истакне дека покрај тоа што Обама со последните санкции сака да остане како претседател кој што им се спротиставувал на Русите до самиот крај, факт е дека Обама ги превзеде таквите чекори и за да им се одмазди на Русите за поразот на Демократите. Покрај тоа, доаѓањето на Доналд Трамп во Белата куќа е уште една од причините за анти-руските потези на Обама – имено, Барак Обама сака да му го отежни патот на Трамп кон затоплувањето на односите со Москва.

Со заострувањето на анти-руските санкции, Обама сака и да направи услуга на американската воена индустрија. Американските производители на оружје сакаат да ја задржат тензијата во воздух, па да продолжат со продавање на оружје на државите кои што се во руското соседство (Балтичките земји, Украина, Грузија), а исто така Обама сака да го оправда и постоењето на НАТО.

И на крајот, последните санкции претставуваат еден последен личен одговор на Обама кон Путин. Двајцата претседатели се сретнаа повеќе пати, но често нивните состаноци беа непродуктивни. Стануваше збор за судир на две спротивни политики: униполарна и мултиполарна.


Може да се каже дека Обама му се одмаздува на Путин затоа што тој си заминува, а Путин останува, а тоа се должи на политичкиот систем во двете земји. Обама законски не може да биде подолго претседател од два мандати, а Путин е на пат да остане и вечен лидер, со оглед на тоа што контролира се во државата, ги има медиумите и ги влече сите конци, а воедно опозицијата речиси и да не постои.

Иако историјата на крајот ќе пресуди, сепак може да се каже дека политиката на Обама и Путин, едниот кон другиот е фијаско. На почетокот од 2009-та година се чинеше дека двајцата претседатели ќе соработуваат добро, но денес имаме односи помеѓу двете суперсили кои што се на нивото од Студената војна.

Односот во силите помеѓу САД и Русија се промени дефинитивно, иако Русија и натаму е далеку зад глобалната моќ која што ја поседуваат Американците. Наскоро ќе видиме во која насока ќе се движат односите помеѓу Вашингтон и Москва, откако во Белата куќа ќе пристигне Доналд Трамп.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: