АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Оваа убавица ги молела родителите да ја пуштат за Нова година во Истанбул: Прв пат патувала, но и последен
03.01.2017 | 18:04
Извор: Точка
Прочитано: 30134 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Тоа било нејзино прво патување надвор од Израел, а враќањето дома ќе и биде последно.

18-годишната Лијан Насер, тинејџерка од Израел, трагично настрадала во терористичкиот напад во Истанбул, на своето прво патување надвор од државата.

Таа ги молела родителите да ѝ дозволат да отпатува во Истанбул. Нејзините пријатели решиле да ја прослават новата година во овој турски град, па Лијан сакала да оди со нив.

Нејзиниот татко ѝ забранил да патува, бил загрижен, бидејќи Истанбул не е безбеден град. Очајна, девојката ѝ се обратила на својата тетка, Лајал Масарвех, која ѝ помогнала да отпатува.


"Нејзиниот татко многу се противеше на патувањето, велеше дека Истанбул е премногу опасен и дека не треба да патува. Но, Лијан инсистираше", рекла Масарвех за CNN.

Насер имала големи планови за крајот на средното училиште. Сакала да купи автомобил со заштедените пари и да стане заболекар. Но, прво планирала да прослави Нова година надвор од Израел. Со пријателите била во клубот "Reina", а неколку часа пред полноќ поставиле и фотографија на "Snapchat". Следното утро, по нападот во кој загинале 39 лица, Насер исчезнала.

Пријателите на Лијан биле пронајдени. Двајца биле ранети. Нејзиниот татко го фатил првиот лет за Турција. Целото семејство се надевало дека можеби успеала да побегне. Во домот на тетката на Лијан било тензично. Таткото пратил фотографија од накит кој му го покажувала полицијата. Не бил сигурен дали припаѓа на неговата ќерка, но нејзината тетка веднаш знаела. Накитот ѝ припаѓал на Лијан, која загинала во нападот.


"Никогаш нема да си простам. Жалам што не бев со неа. Жалам што не можам да ја дадам својата душа" рекла тетка Масарвех.

Телото на Лијан ќе биде префрлено во Тел Авив денес.

"Не можам да верувам дека ова се случи", рекла Масарвех. Тоа било нејзино прво патување надвор од Израел, а враќањето дома ќе биде последно.

НАЈНОВО ОД РЕГИОН  
ПРИШТИНА
Тачи: Безбедносните сили на Косово се подготвени за „секој предизвик“
Претседателот на Косово Хашим Тачи во вторникот оценил дека Безбедносните сили на Косово (БСК) се подготвени за секој предизвик „на целата територија на Косово“, пренесуваат косовските медиуми.
17.01.2017, 16:22


РЕГИОН
Комерсант: Србија и Косово се на прагот на војна
Србија и Косово се на „прагот на војна“ поради возот кој од Белград требаше да вози до Косовска Митровица, оценува московскиот весник Комерсант.
17.01.2017, 15:19


РЕГИОН
Николиќ на САД им порача дека „создале многу неволји“ поради Косово
Српскиот претседател Томислав Николиќ изјавил дека разбира оти САД безусловно го поддржува Косово, за чие создавање и директно влијаеле, но дека преку спроведувањето на својата волја „создале многу неволји“, и се надева оти новата американска администрација ќе престане „да се однесува на тој начин“, пренесуваат српските медиуми.
17.01.2017, 14:14


ИСТАНБУЛ
Истанбул: Покрај напаѓачот врз клубот уапсени уште четири лица
Турската полиција во вторникот објави дека по две седмици потрага ги уапси мажот кој е одговорен за масакрот на 39 луѓе во истанбулскиот ноќен клуб „Reina“ на новогодишната ноќ, а покрај него на периферијата на Истанбул се уапсени уште четири лица осомничени за поврзаност со нападот.
17.01.2017, 12:56


ЗАГРЕБ
Грабар-Китаровиќ: Југославија беше утопија, на Хрватска сега и оди многу подобро
Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ смета дека „на Хрватска денес и оди многу подобро“, отколку во поранешна Југославија, додавајќи дека секогаш среќава луѓе кои имаат носталгија кон некогашната заедничка држава, пренесува N1.
17.01.2017, 12:13

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тој ги чува богатите и славните: Во секој момент имаме и по 50 закани и мораме да го направиме ова...
„Ние сме единствени. Најголемиот дел од нашите клиенти се богати и познати. Најважна работа е тајнос...
БАЛКАН
Советник во Кремљ: Следната пресметка на Западот и Истокот ќе се одвива на Балканот
БРАЗИЛ
Отровни инсекти, отсечени глави и извадени црева: Бразилските затвори се како пекол на земјата
ТЕКСАС
Наставничка оди 10 години во затвор: Завела 13-годишен ученик и забременила со него
САД
Вака ќе го чуваат Трамп на инаугурацијата: 28 илјади полицајци, снајперисти, детектори...

ВИДЕО ВЕСТИ

Тинејџери правеле селфи на шини и наишол воз – Се случила голема трагедија
Полицијата во Њу Делхи соопштила дека тинејџерите не успеале на време да се тргнат и ги удрил воз.
ПОЛСКА
Хакери го нападнале "Жагањ": Повик за марш против американските војници во Полска
ИСТАНБУЛ
Уапсен и претепан крвникот од Истанбул: Терористот кој убил 39 луѓе признал дека го извршил масакрот во Реина
ИРАН
Војна во воздушниот простор на Иран: На небото над Техеран урнат неидентификуван дрон

ФОТО  
Дочекот на 2017-та низ светските метрополи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЦРНА ХРОНИКА
Снимка од почетокот на масакрот: Првите жртви биле убиени пред клубот!
БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ!
Видео запис од утрово, на излезот од Скопје: Погледнете како не треба да се вози на замрзнат автопат!
ИСТАНБУЛ
Оваа убавица ги молела родителите да ја пуштат за Нова година во Истанбул: Прв пат патувала, но и последен
ТЕШКИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ
Блокиран автопатот Скопје-Велес во двата правци, над 200 луѓе заложници на снежното невреме!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: