АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Десет години од погубувањето на Садам Хусеин
30.12.2016 | 14:34
Извор: Макфакс
Прочитано: 3186 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Пред десет години, 30-ти декември 2006 година, поранешниот ирачкиот претседател Садам Хусеин беше погубен со бесење, три години по апсењето и судењето на ирачкиот суд на кој беше прогласен за виновен за злосторствата против човечноста и беше осуден на смрт.

Сојузничките сили предводени од американската војска во 2003 година започнаа инвазија врз Ирак, во операцијата наречена „Ирачка слобода“, под оправдувањата дека Садам Хусеин трупа оружје за масовно уништување, кои подоцна се покажаа неточни. Им беше потребно помалку од еден месец да го скршат отпорот на разединетата ирачка војска, но Садам не го пронајдоа.

Вашингтон понуди 25 милиони долари за неговото апсење. Околу 600 војници учествуваа во операцијата на потрага наречена „Црвено утро“, според американскиот антикомунистички филм снимен во 1984 година. Според некои аналитичари, тоа може бил и најголемиот лов на еден човек во историјата.

Го пронајдоа на 13-ти декември 2003 година по осум месеци потрага, врз основа на разузнавачки податоци, „во дупка за стаорци“ како што опишаа Американците, покрај неговиот роден град Тикрит. „Го имаме“, објави следниот ден во Багдад шефот на американската цивилна управа во Ирак, Пол Бремер.

На видео снимката од апсењето, ирачкиот диктатор изгледаше како бездомник, со лице со траги од искасано од болви, зарасната во брада и со отсутен поглед, На војниците кои го уапсија на англиски им рече „Јас сум Садам Хусеин, претседателот на Ирак и сакам да преговарам“. Не даваше отпор. Во близина се пронајдени и два „калашникова“ и 750.000 долари во готовина.

Американците една година подоцна го предадоа на ирачките власти за на специјалниот ирачки суд му се суди за злосторства против човечноста. Судењето траеше од октомври 2005 до јули 2006 година. Пркосниот Садам, кој цело време го оспоруваше легитимитетот на судот, беше осуден на смрт 5-ти ноември 2006 година.

Неговите џелати моментот на погубувањето го снимија со видео камера. „Не видов никакви знаци на страв“, изјави поранешниот советник Муфак ал-Руби, кој бил присутен на извршувањето на смртната казна. За време на режимот на Садам, тој трипати беше во затвор. „Пред погубувањето извикуваше дека ѝ посакува смрт на Америка, смрт на Израел и на Персијците (Иранците), и посака долго да живее Палестина“, изјави ал-Руби.

Откако човекот кој владееше со Ирак повеќе од 30 години е прогласен мртов, мнозинските шиити (околу 65 отсто, според податоците на американската CIA), кои многу патеа под неговата власт (Садам потекнуваше од сунитското малцинство – 35 отсто), излегоа на улиците и прославуваа.

Бруталното погубување, во коешто американската армија тврди дека не учествувала на ниеден начин, ги шокираше сунитите и предизвика меѓународна осуда, освен во Израел и во Иран.

Ден по погубувањето, Садам беше погребан во родното село Ауџа, покрај Тикрит, заедно со двајцата синови Удај и Куса, кои се убиени во ист ден во операција на американските сили во Мосул во јули 2003 година.

За Халиф Абдел Самил, пратеник на партијата Дава, една од најголемите шиитски политички организации во Ирак, смртта на Садам Хусеин претставуваше „крај на змијата којашто ги сведе Ирачаните, на ново на понижените луѓе“.

Под неговата власт од 1070 до 2003 година, репресијата беше брутална, а војната со Иран од 1980 до 1988 година и Заливската војна од 1990/1991 година и проследуваните санкции имаа разорен ефект по земјата. Оттаму, во Ирак нема многу носталгија по Садам Хусеин. Но поради жестоките конфесионални судири и тероризмот во земјата, во периодот од 2006 до 2008 година, и во поново време војната против ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава чија основа ја сочинуваат офицери и војници во садамовата армија, постојаната несигурност и нестабилност, раширената корупција, меѓу сунитите се наоѓаат некои кои жалат по неговото владеење. Иако немаше демократија, имаше стабилност, е нивниот аргумент.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: