АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Година за челични нерви: Еве што предвидува Стратфор за 2017-та година
29.12.2016 | 16:17
Извор: Точка
Прочитано: 5028 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Некои од факторите кои што драматично и трајно ќе влијаат на глобалната економија и обликување на светскиот поредок не само што веќе започнаа, туку може да се почувствува и нивното влијание.

Американската агенција Стратфор предвидува дека во 2017-та година ќе биде уништена Исламската држава, но и дека повторно ќе се активира Ал Каида. САД ќе ги заостри односите со Кина, а ќе ги поправи со Русија, а дезинтеграцијата на Европската унија ќе продолжи.

Стареењето на популацијата во развиениот свет, технолошките иновации кои што ги затвораат работни места, подигнувањето на кинеската економија и супституцијата на увозот на таа земја на домашните производи, се некои од факторите кои што драматично и трајно ќе влијаат на глобалната економија и тоа не само идната година, туку и во следните децении, прогнозира Стратфор.

Во најновата прогноза за случувањата во 2017-та година, оваа американска приватна разузнавачка компанија ги оценува ветувањата на Трамп за повлекување на земјата од мултилатералните трговски договори и обврски во странство поради јакнење на конкуренцијата на домашната економија како нереални.


„Ревизијата на трговските односи со светот на начинот на кој што планира да го стори тоа Вашингтон можеше да се изведе пред неколку децении. Но, тоа не е изводливо во сегашниот глобален поредок кој што еволуира, каде што е присутен брз технолошки напредок во производството и каде што економиите, големите и малите, цврсто меѓусебно се поврзани со глобалните доставувачки ланци“.

Тоа значи дека САД нема да може да ги спроведе сеопфатните и големи промени во Северноамериканскиот договор за слободна трговија. Всушност, дури и ако се репрограмира тој трговски договор, земјите од Северна Америка и натаму ќе имаат цврсти трговски односи долгорочно, предвидува Стратфор.

Аналитичарите на Стратфор, меѓутоа, сметаат дека САД ќе има повеќе простор за селективно наметнување на трговски бариери кон Кина, посебно во секторот на металската индустрија и оценуваат дека ризикот од растењето на трговските „искри“ со Пекинг ќе се почувствува „на долго и широко“.

Според анализата на Стратфор, идната 2017-та година ќе биде критична за Европската унија.


„Изборите во носечките столбови на Европската унија – Франција и Германија, како и можните избори во земјата со трета најголема економија во еврозоната – Италија, ќе има влијание на нивните меѓусебни односи, а ќе го загрози дури и опстанокот на еврозоната“, предвидува Стратфор.

Агенцијата потсетува на своето предвидување кое што го изнесува веќе со години, а тоа е дека Европската унија со текот на времето ќе се распадне и вели дека во 2017-та година ќе се дознае во која мера, претстојните избори во одредени земји само ќе ја забрзаат дезинтеграцијата.

Според Стратфор, без разлика на тоа кој ќе победи на претстојните големи избори во Германија, Франција и Италија, дали ќе победат „умерените или екстремните сили“, американската агенција смета дека Европа ќе продолжи да се распаѓа кон конечно формирање на регионални блокови.

Европските поделби во меѓувреме ќе бидат „златна шанса“ за Русите кои што во 2017-та година ќе имаат шанса да го скршат европското единство во однос на санкциите и ќе имаат поголем простор за консолидирање на влијанието во своите погранични области.

„Администрацијата на Трамп исто така ќе биде наклонета кон намалување на санкциите и одредена соработка во Сирија со оглед на тоа што ќе се обидуваат да го намалат конфликтот со Москва, но помирувањето ќе наиде на некои ограничувачки фактори“, пишува Стратфор, вбројувајќи ги во тие фактори понатамошното зајакнување на руските одбранбени сили и настојувањето на Вашингтон да ја заузда експанзијата на руското влијание.


Мировниот договор во Сирија, според Стратфор и идната година ќе биде недостижен, Русија ќе има многу блиски односи со Техеран, а американско-иранските односи истовремено ќе се влошат.

Иранскиот нуклеарен договор ќе биде ставен „на испит“ затоа што Иран влегува во изборна година, а и новата американска влада ќе има многу потврд пристап кон оваа земја. Сепак, се предвидува дека заедничките интереси ќе го задржат тој договор на сила.

„Конкуренцијата помеѓу Иран и Турција во меѓувреме ќе ескалира во северна Сирија и северен Ирак. Турција ќе се фокусира на воспоставување на своја сфера на влијание и сузбивање на курдскиот сепаратизам, додека пак Иран ќе настојува да ја одбрани својата сфера на влијание“.

Откако воените операции ќе ја уништат Исламската држава во 2017-та година, ќе следува борба за територија, ресурси и интензивирање на влијанието меѓу локалните и регионалните играчи, пишува Стратфор и прогнозира дека Исламската држава воено ќе ослабе, па ќе применува терористичка тактика и ќе поттикнува голем број на напади во странство.

„Исламската држава не е единствената џихадистичка организација поради која треба да постои загриженост. Иако Исламската држава е во фокусот, Ал Каида во тишина ги обновува своите редови на подрачја како што е северна Африка и арапскиот полуостров и таа терористичка група веројатно ќе биде многу поактивна во 2017-та година“, прогнозира американската агенција Стратфор.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: