АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Тероризмот во Германија – успешни и спречени исламистички напади
23.12.2016 | 09:09
Извор: Нетпрес
Прочитано: 2109 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Министерот за правда на Германија, Хајко Маас, откри во јули, годинава, дека обвинителството води истрага за „околу 120 случаи против 180 лица, осомничени за припадност или за давање поддршка на терористички групи“, најчесто „Исламска држава“. Но, во земјата има многу повеќе лица, кои се потенцијална закана за безбедноста на граѓаните.

Во понеделникот, на 19 декември, во околу 20 часот (по локално време) камион влета во толпа луѓе на традиционален божиќен базар во федералната германска престолнина Берлин. Неколку часа подоцна, берлинската полиција соопшти дека станува збор за „наводен терористички напад“. Веќе следното утро беше соопштено дека превозното средство „намерно се насочило кон толпата луѓе“.

Во изминатава година, безбедносните структури на Германија уапсија десетици приврзаници на блискоисточната радикална групација „Исламска држава“ и спречија дузина обиди за терористички напади на територијата на целата држава. Но, некои сепак не беа избегнати, анализира „Дојче Веле“, пренесува Нетпрес.

Терористичките напади, кои не беа спречени

Во февруари, годинава, петнаесетгодишна Мароканка со нож нападна полицаец на железничката станица во Хановер, додека службеното лице и’ ги проверувало личните документи. Полицеацот беше тешко повреден во вратот. Истражните органи презентираа верзија, според која, младата девојка се радикализирала кон крајот на 2015 година, кога стапила во контакт со терористи од „Исламска држава“, кои ја врбувале да изврши напад во Германија.

Летово, во Германија беа извршени два терористички напади. На 18 јули седумнаесетгодишен бегалец од Авганистан, вооружен со секира и со нож, во регионален воз нападна патници. Четворица беа тешкоповредени. Напаѓачот беше застрелан при обидот да биде уапсен. Одговорноста ја презеде „Исламска држава“.

На 24 јули, дваесет и седумгодишен Сириец се саморазнесе со експлозив во центарот на баварскиот град Ансбах, за време на музички фестивал. Настрадаа 15 лица. Загина и напаѓачот. Според видео, објавено на Интернет, нпаѓачот се декларираше како член на радикалната група „Исламска држава” и октрива дека планирал терористички напад. Претходно неговата молба за политички азил во Германија била отфрлена. Сириецот добил рок за депортација, а властите подготвувале негово присилно враќање во Бугарија.

Терористичките напади, кои беа спречени

Од крајот на 2015 година, германските безбедносни служби успеаа да осуетат неколку напади, во различни нивоа на планирање. Во декември, лани, полицијата задржа три лица, кои подоцна беа обвинети за тероризам и за создавање на терористичка ќелија и за подготовка на серија напади во Германија. Според обвинителството, уапсените почнале подготовки во есента во 2015 година, а првиот напад бил планиран да биде извршен во Берлин.

Минатата новогодишна ноќ, германската полиција изврши евакуација на централната железничка станица во баварската престолнина Минхен, а истовремено и на една локална станица во западниот дел на градот. Дејствијата на властите беа поврзани со добиена информација за планови за активирање на експлозивни направи. Нападите требало да ги изврши група од пет до седум бомбаши самоубијци, од ирачко и сириско потекло, по наредба на „Исламска држава“.

Во февруари, годинава, германската полиција изврши серија апсења во неколку федерални провинции. Четворица од приведените планирале напади во Берлин, соопштија истражните органи. Сопружници од Алжир биле под истрага во нивната родна земја, поради сомненија дека се припадници на „Исламска држава“.

Во јуни, годинава, беа приведени тројца Сиријци, кои според информации на германските власти, подготвувале терористички напад во Дизелдорф. Плановите им ги открил четвртиот учесник во заговорот, кој и’ се предал на полицијата. Двајца од групата планирале да се саморазнесат со експлозив во центарот на градот, а останатите двајца да пукаат со огнено оружје во случајни минувачи. Еден од уапсените бил во врска со „Исламска држава“, а друг со „Џабхат ан Нусра“.

Во август, годинава, во Северна Рајна Вестфалија, беа уапсени три лица, кои планирале терористички напад на фудбалски натпревар од германскиот шампионат. Истовремено беа уапсени членови на „Исламска држава“, кои планирале слични напади, исто така на меч од Бундеслигата.

И накраја, во октомври, годинава, во Лајпциг уапсен е Сириецот Џабер ал Бакр, по серија неуспешни обиди на полицијата да го открие бегалецот. Младото момче, кое од германските власти добило статус на бегалец, било фатено во подготовка на терористички напад, а било поврзано и со „Исламска држава“. Во неговиот дом бил најден и експлозив. Подоцна германските полицајци приведоа уште две лица, кои биле вмешани во планот. Сириецот никогаш не седна на обвинителна клупа во судница, бидејќи се обеси во притвор, неколку дена по неговото апсење.

Приведувања на симпатизери на „Исламска држава“

Не секогаш апсењето на членови на „Исламска држава“ се поврзани со планови за терористички напади. Германските безбедносни служби извршија приведувања на дузина џихадисти, кои во Германија се вратиле по учество во воени дејствија во Сирија.

Под сомнение за поврзаност со „Исламска држава“, во Германија во октомври, лани, беа уапсени три лица, во ноември и декември, истата година – по едно лице. Во следните неколку месеци во затвор завршија уште осомничени – двајца во март, тројца во септември, а во ноември дури шест лица. Дваесет исламисти беа фатени и во редовите на германската армија, а уште 60 беа под истрага на безбедносните сили.

Министерот за правда на Германија, Хајко Маас, откри во јули, годинава, дека обвинителството води истрага за „околу 120 случаи против 180 лица, осомничени за припадност или за давање поддршка на терористички групи“, најчесто „Исламска држава“. Но, во земјата има многу повеќе лица, кои се потенцијална закана за безбедноста на граѓаните.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: