АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Косово и Африка се клучни: Како да се спречи појава на нова Исламска Држава
22.12.2016 | 11:42
Извор: Точка
Прочитано: 2891 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Светските лидери во 2017. година ќе мора да се концентрираат на спречување на појавата и растот на "нова Исламска држава", исто како и на уништување на остатокот од старата.

Втората половина од 2016. година донела голем напредок во борбата против терористичката организација ИСИС - опсадата на Мосул е во тек, се подготвува офанзива на Рака, а обрачот околу лидерот на ИСИС, Абу Бакр Ал Багдади сè повеќе се стеснува, пишува Newsweek.rs.


Сепак, лидерите во 2017. година ќе мора да се концентрираат на спречување на појавата и растот на "нова Исламска држава", исто како и на уништувањето на остатокот од старата.

Условите кои довеле до настанувањето на Ал Каеда и ИСИС и натаму се присутни не само во Сирија и Ирак, туку и на поширокиот Близок исток и Африка. Бројот на џихадистички групи во светот не се намалил, а хаосот кој им овозможил да пуштат корени е тука.


Во текот на претходната година, видовме дека Ал Каеда и ИСИС, иако претставуваат локални џихадистички движења, сепак делуваат глобално и способни се да изведуваат напади на сите светски континенти.

Поради тоа, ниту "Боко Харам" не е нигериски проблем, ниту џихадистичките ќелии на Косово не се "српски проблем". Овие ќелии се дел од поширока меѓународна џихадистичка мрежа, или настојуваат тоа да станат. Токму тие помали ќелии во главно се извор на странски борци на ИСИС.

За барем малку да се намали проблемот, неопходни се многу построги закони за учесниците на странски боишта. Според некои проценки, моментално 5.000 граѓани на ЕУ се борат на страната на ИСИС, при што некои од нив неколку пати се враќале во својата земја.


Концентрирањето на групи кои имаат прекугранични, регионални или глобални аспирации, во голема мера ќе ја намали шансата за воскреснување на Исламската држава. Покрај тоа, кога Мосул и Рака ќе паднат, посебно внимание ќе треба да се обрати на бегалските кампови кои може да бидат плодно тло за регрутација.

Иако постоеле и пред да бидат забележани од глобалната јавност, ИСИС и Ал Каеда прераснале од локални движења во глобални џихадистички движења со голема брзина. Тој изненаден раст, како што се покажало, може да се случи било каде - од Балканот до југоисточна Азија.

За да не дозволат раст на нови џихадистички групи или тоа што ќе остане од ИСИС, неопходно е пред сè да не се потценат, а потоа и да се извлечат лекции од минатото. На тој начин заедно ќе се избориме со ИСИС во иднината, пред да пушти поголеми корени.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: