АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
CNN: Америка мора да ѝ одговори на Русија, но не воено, бидејќи Путин може да не избрише од лицето на Земјата
20.12.2016 | 19:17
Извор: Точка
Прочитано: 11163 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Начинот на кој американските медиуми и политичари ја карактеризираат руската закана често е хистеричен и пренапумпан. Сепак, сега конечно имаат и "алиби". Разузнавачките служби на САД веруваат дека Русија ги хакирала американските политички организации и на тој начин директно влијаела во резултатот на изборите. Претседателот во заминување Барак Обама, ветил "одмазда во вистинско време и на вистинско место".

Вака својата анализа во американски CNN ја започнува Иван Еланд, директор на Центарот за мир и слобода на Институтот "Independent". Еланд наведува дека ваквиот епилог бил очекуван.


Јасна последица од триумфалната пост-студеновоена експанзија на САД и НАТО, веднаш до руската граница, била растот на националистичкиот лидер Владимир Путин, како и неговата агресивна политика во Грузија, Украина и Сирија. За разлика од САД кои огромни океани ги чуваат од остатокот од светот, Русија има безброј причини да се чувствува небезбедно поради состојбата на границите.

Еланд наведува дека низ историјата Русите многу пати биле на мета на инвазија. Агресијата на нацистите довела до 25 милиони мртви, поради што Русија и тоа како има легитимни причини да задржи пријателска тампон зона во околните држави како Грузија и Украина. Москва исто така е одлучна во намерата да му помогне на еден од верните сојузници - Сирија.


Поради тоа, возвраќањето на удари од страна на Путин не е само покажување на мускули. Иако Западот жестоко го критикува поради анексијата на Крим, некогашниот дел на Русија на кој живее руска популација, тој потег на Москва бил очекуван пред се поради стратешката важност на морнаричката база во Црното море, наведува CNN.

Во меѓувреме, руската економија ослабела со падот на цената на нафтата и санкциите од Западот. Како последица на тоа и воените интервенции, буџетот за одбрана на земјата пораснал, но веќе во наредните години проектирано е неговото намалување. Русија годишно на одбрана троши околу 66 милијарди евра, што е само 11 проценти од тоа што го издвојува САД.

Овиое денови на сцена стапила и ЦИА со своите обвиненија дека Русија не само што ги хакирала политичките организации во САД, туку и се обидела да ги намести изборите со цел победа на Доналд Трамп. Доколку е тоа вистина, иако не постојат докази такво нешто, Русија отишла предалеку, наведува Еланд.


Навистина, американскиот гнев за обидот на странски сили да ги искреираат резултатите од изборите во демократската држава веројатно може да се окарактеризира како лицемерие. Бидејќи, САД се тие кои со децении редовно се мешаат во внатрешната политика на други земји. Истиот тој Владимир Путин сведочел на американското "ширење на демократија" во руската сфера на интереси - пред се во анти-руските револуции во Грузија и Украина.

Мотив за потенцијалното мешање на Путин во американските избори би можел да биде и одмазда за антируските протести во 2011. година, кои ги охрабрувала Хилари Клинтон.

Доколку САД сакаат да ги одвратат другите земји да се мешаат во нивните избори, можеби и Вашингтон би требало да го направи истото, истакнува Еланд.


Доколку Русија навистина се мешала во американските избори, одговор од САД сигурно ќе уследи. Реакцијата мора да биде умерена, одмерена и мора да се води во сајбер арената. Исто така, мора да започне во овој краток период додека е Обама сè уште на власт. Воена акција не доаѓа во предвид, бидејќи Русија е единствената земја на светот која има доволно нуклеарна моќ да ги избрише САД од лицето на Земјата, пишува Еланд.

Сепак, тој одговор не треба да ја исклучи можноста администрацијата на САД да воспостави пријателски односи со Русија. Не би смеело да постои никакво ограничување двете држави да бидат пријатели, пред сè бидејќи Русија би можела да им биде потребна на Американците во борбата против тероризмот и сè помоќната Кина, заклучува CNN.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: