АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
4
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Кој всушност се бореше во Алепо? Сириската војска е неспособна за да се бори!
17.12.2016 | 11:45
Извор: Точка
Прочитано: 13520 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Вториот круг од евакуацијата на источниот дел на Алепо е целосно завршена, соопштија турските власти, додека од сириската влада велат дека наскоро ќе има трет конвој кој ќе евакуира дополнителни 100 илјади цивили.

Прашањето на кое што воените аналитичари и стратези се обидуваат да најдат одговор е како Башар Ал Асад, односно неговата армија за неколку седмици успеаа да го заземат речиси целиот дел од Алепо кој што беше под контрола на бунтовниците, додека на другата страна на фронтот, повторно ја загубија контролата над Палмира.


Со оваа проблематика се занимава Михаил Кодаренок, човек со големо искуство и бројни познавања во руската војска откако осум години поминал работејќи во Генералштабот на руската армија. Неговото гледање на целата ситуација, можеби и ќе ве изненади.

Минатата седмица историскиот град Палмира повторно падна во рацете на џихадистите на Исламската држава. Според информациите од терен, од 4 до 5 илјади борци на ИСИС пристигнале од Рака и извеле офанзива на Палмира од каде што немоќната сириска војска веднаш се повлекла.


Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека заземањето на Палмира било проектирано од страна на западните земјии американската коалиција за да ја одвратат сириската армија од офанзивата на Алепо.

Што всушност се случило?

Михаил Кодаренок даде добар одговор во врска што се случило всушност таму. Тој вели дека одговорот лежи во тоа што сириската војска и командантите се апсолутно неспособни да водат било каква битка.

Во анализата објавена оваа седмица, Кодаренок вели дека Сиријците знаеле дека борците на Исламската држава се приближуваат до Палмира, но додава: „Тоа што се случи таму никој не можеше да го предвиди. Припадниците на сириската војска, откако ги здогледаа борците на ИСИС и ги слушнаа првите испукани куршуми, започнаа панично да бегаат и зад себе ја оставија сета своја опрема и воени возила“.

Повикувајќи се на извори од руската војска, овој пензиониран полковник продолжува: „Во еден момент се нашле над 200 припадници на руската војска и уште 120 припадници на Спецназ специјалните сили кои биле препуштени самите да го бранат градот. За да можеле да излезат од градот, било потребно да биде направен посебен коридор“, вели полковникот.


„Од Палмира Сиријците бегале во паника, војниците ги водел заменик началникот на Генералштабот на сириската војска со својот помлад командант кој што трчал покрај него. Невозможно е да се објасни таквото однесување на друг начин, освен со тоа дека тие биле кукавици“, вели рускиот полковник.

Тој нагласува дека тоа што е посебно важно за целата „приказна“ е дека способноста, односно неспособноста на сириската војска добро им е позната и на генералите од руската војска и според поранешниот полковник, тоа било општо позната работа.

„Би било полесно да се распушти целата војска и потоа одново да се состави нова“, раскажува Кодаренок.

Војниците се исцрпени

Во неговиот последен извештај, тој вели дека сириските војници се исцрпени и лошо опремени, нема доволен број, слабо се мотивирани и апсолутно се преморени од пет и пол годишната граѓанска војна.

„Сириските војници не го гледаат крајот на оваа криза. Не го знаат датумот до кота ќе мораат да работат и да ѝ служат на својата земја. Нивните достигнувања не се наградуваат, тие пропаѓаат, а на сето тоа не влијае добро и фактот дека низ историјата сириската војска не била успешна во војувањата“, вели тој.


Интересно е тоа што најголемиот дел од сириските воени единици не се сместени на линијата на фронтот, туку се разместени на над 2000 контролни точки ширум земјата. Кодаренок вели дека сириските војници кои што се распоредени далеку од боиштето, чекаат на контролните точки и во меѓувреме се занимаваат со административни работи и со изнудување на пари од локалното население.

Кој се бореше во Алепо?

Ако на поголемиот дел од сириската војска не може да им се верува дека се ефикасни во борбите, како што тоа го докажаа во Палмира и останатите градови кои што ги предадоа без борба, тогаш кој се бореше и кој победи во Алепо?

Господин Кодаренок, како и многу други аналитичари, победата на силите на Асад сметаат дека се случила благодарение на доаѓањето на вооружените сили од Иран, потоа припадниците на шиитските борбени единици, членовите на иранската Револуционерна гарда, милитантите од Хезболах и воените платеници.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со ...
СВЕТ
Миа Калифа ги сними најгледаните порно филмови, па поради тоа сега џихадистите ѝ се закануваат дека ќе ја убијат
РУСИЈА
Рускиот министер за одбрана со остра порака до Британците: На грбот имате лав, но не се сите мачки - лавови!
СВЕТ
Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ВИДЕО ВЕСТИ

Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
Нејзините родители Кејт и Гери сè уште се надеваат дека ќе ја пронајдат жива, а оваа година навршуваат десет години од нејзиното исчезнување.
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: