АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Зошто крајот на битката во Алепо не значи дека ќе биде ставен крај на војната во Сирија?
13.12.2016 | 21:00
Извор: Точка
Прочитано: 7943 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Победата на сириската војска над милитантите во овој последен бастион на исламистичките бунтовници ја отвори расправата за иднината на Сирија и дали падот на Алепо ќе стави крај на граѓанската војна во оваа земја.

Додека многумина сметаат дека поразот во Алепо на милитантите може да значи нивно тотално уништување и голема победа на Башар Ал Асад, реалната слика од терен е драстично поинаква од онаа која што ја создаде напредувањето и конечната победа на сириската војска.

Алепо пред војната беше најголемиот сириски град со над два милиони жители и вистиски економски и индустриски центар на земјата. Како еден од најразвиените и најнапредни и просперитетни градови, на почетокот од Алепо не пристигнуваше поддршка на протестите против Асад во 2011-та година.


Дури ниту со претворањето на протестите во вооружени пресметки во 2012-та година, Алепо беше мирен град, за разлика од центрите на бунтовниците Дара, Хомс и Хама. Додека самиот град беше мирен, околните населби, помали градови и рурални конзервативни средини (Ал-Баб, Мабиџ и Азаз) набрзо се претвораа во моќни бастиони на сириските бунтовници.

Причините за тоа што додека Сирија вриеше, Алепо беше мирна средина е во тоа што овој град беше центар на просперитетната сириска средна класа. Овој слој беше со секуларна ориентација, развиен и прогресивен.

Во самиот град немаше активности на бунтовниците се до летото 2012-та година кога исламистичките милитанти од околните села започнаа да влегуваат вооружени во градот и да заземаат позиции. Жителите на Алепо не ги дочекаа како ослободители и може да се каже дека урбаниот и модере Алепо со презир ги гледаше исламистичките милитанти, нивниот заостанат изглед и однесување, како и нивната идеологија.


На самиот почеток на ескалацијата во Алепо, сириската власт можеше само да мобилизира доброволци кои што ги бранеа своите квартови од милитантите. Алепо е доминантно сунитски град, но сириската влада успеа да ја задржи контролата над овој град затоа што голем дел и од сунитите се приврзани кон секуларната влада во Дамаск, отколку кон исламистичките милитанти кои што од руралните области пристигнаа во нивниот град.

Аналитичарите се поделени, иако генралната слика во последнава година беше тоа дека Алепо е бастионот на милитантите, сепак, се чини дека реалноста е сосема спротивна, односно дека Алепо не само што не е нивниот бастон, туку беше и остана единственото преостанато упориште на сириските власти во цела северна и источна Сирија.

Како и да е, поразот на милитантите во источен Алепо сигурно нема да резултира со крах на бунтовниците ширум Сирија поради причината што овој град се сметаше за стратешко тежиште на сириската влада чие што целосно освојување ќе значеше и пад на Асад. Заземањето на Алепо ќе им овозможеше на милитантите да добијат меѓународен легитимитет и поддршка, на сличен начин на кој што либиските бунтовници го искористија Бенгази за формирање на алтернативна либиска влада.


Падот на Алепо може да ги разниша стурктурите во бунтовничките организации, но исто така би можел да доведе и до неочекувано јакнење и нивна меѓусебна соработка поради поефикасно координирање на нивните акции во иднина. Тоа можеше да се забележи во последнава седмица кога традиционално спротиставените бунтовнички групи се обединија и заедно „го бранеа“ Алепо.

На воен план поразот во Алепо ќе остави најмали последици. Алепо во суштина никогаш не беше епицентарот на бунтот и повеќето од милитантите имаа потекло од руралните области, а воениот капацитет на бунтовниците нема во значајна мера да биде намален. Сириските бунтовници и натаму ја контролираат целата провинција Идлиб, а и натаму имаат поддршка во руралните средини во провинцијата Алепо. На југот на Сирија го контролираат најголемиот дел од провинцијата Дара, а имаат и присуство во провинцијата Дамаск.

Во подрачјата кои што се под доминација на исламистичките милитанти, сириската армија ќе има далеку потешка задача да направи напредок сличен на оној во Алепо од повеќе причини. Клучен проблем за сириската армија и натаму е недостатокот на војници и оваа слабост ги натера сириските власти да се потпираат на многу паравоени формации.

Факт е дека сириската армија речиси сите сили ги насочи кон ослободувањето на Алепо, а другите фронтови ги остави без сериозна стратешка резерва во случај на потреба од тоа. Исто така, прашање е дали Алепо ќе беше ослободен досега ако не беа илјадниците шиитски доброволци од Ирак, како и поддршката на либански Хезболах и иранската Револуционерна гарда. Не смее да се заборави и руското воено воздухопловство кое што може да се каже дека ја заврши пола работа. Како и да е, реално е и тоа дека руската воздушна кампања има свои граници и бунтовниците се способни да се прилагодат на воздушните напади.


Но, со целосното заземање на Алепо, Асад конечно може да здивне и да каже дека неговата власт е сигурна. Во овој момент под негова контрола се главниот град Дамаск и најголемиот економски центар Алепо. Асад може да создаде слика кај бунтовниците дека се е под негова контрола, иако факт е дека Алепо денес не само што не е економски центар, туку е претворен во рушевини, а сириската армија контролира мал дел од големата Сирија.

Најдобриот пример за неспособноста на сириската војска да војува на повеќе фронтови во исто време претставува најновото повлекување од Палмира пред налетот на ИСИС. Без формациите кои што моментално се распоредени во Алепо, локалните сириски сили се повлекоа без борба и единставно им го предадоа градот и им ја отворија можноста за напад на важната воздушна база Тијас.

Со Исламската држава која што и натаму дивее низ Сирија и сириската армија која што не може да контролира ниту 10 проценти од територијата на Сирија, падот на Алепо повеќе претставува еден симболичен чин, отколку што реално може да донесе некакви промени.

Единствената шанса за реален спас на Сирија би била изградбата на дипломатски мостови на рушевините на Алепо, а било какво залажување дека било која страна во Сирија може да оствари конечно решение преку воен пат е опасна заблуда чие што ширење може да има само трагични последици по секако напатениот сириски народ.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: