АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Доцна е за закани: Еве зошто е невозможно Кина да биде сопрена во Јужното кинеско море
10.12.2016 | 17:41
Извор: Точка
Прочитано: 12284 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Народна Република Кина започна да се наметнува во Јужното кинеско море пред околу седум години. Денес, на вештачките острови се изградени воени бази, авионски писти и друга инфраструктура која што може да се користи во воени цели.

Да замислиме дека иднината лежи некаде помеѓу најлошото и најдоброто од сите можни светови. Иако тие крајности се речиси неверојатни, тие можат да ни дадат увид во можниот распон на случувањата.

Во случајот на Јужното кинеско море, свеста за овие крајности може да биде од пресудно значење за создавање на кохерентна политика за смирување на тензиите и пронаоѓање на заедички интереси во една од стратешки најважните поморски области во светот.

Народна Република Кина започна да се наметнува во Јужното кинеско море пред околу седум години. Денес, Кинезите на своите вештачки острови изградија бројни воени бази, авионски писти и друга инфраструктура која што може да се користи во воени цели, по што се наметнува главното прашање, што ќе се случи таму во следните седум години?


Денес, актерите во Јужното кинеско море вложуваат големи напори за да го насочат текот на случувањата кон позитивен исход, меѓутоа, двете главни струи кои што ги претставуваат САД и ASEAN (Association of Southeast Asian Nations), засега не успеваат во своите намери.

Земите членки на ASEAN (Брунеи, Камбоџа, Индонезија, Лаос, Малезија, Мјанмар, Филипините, Сингапур, Тајланд и Виетнам) се обидуваат да извршат притисок врз Кина за да биде усвоен „Кодексот на однесување“ кој, како што сметаат аналитичарите, може да спречи избивање на потенцијален воен конфликт во таа област.

Официјален Пекинг од друга страна, повеќе пати нагласи дека спорните прашања во Јужното кинеско море нема да се решаваат на мултилатерално ниво, поради што ASEAN нема апсолутно никаква улога дури ниту во дискусиите за спорното подрачје.

Покрај тоа, кинеската дипломатска офанзива и политичките промени во регионот на Југоисточна Азија, ги убедија властите на Камбоџа, Лаос и Филипините да застанат на страната на официјален Пекинг.


Американските стратегии за одвраќање на Кина од агресивните мерки во Јужното кинеско море се сведе на пловидба во близина на спорните вештачки острови, што е право загарантирано со договорот за Слободна навигација. Сепак, таквата стратегија не ги менува работите кон подобро, туку напротив, само ги зголемува тензиите и со тоа расте ризикот од можноста за ескалација на конфликтот.

Кина досега има изградено шест големи вештачки острови во Јужното кинеско море. На три од нив се сместени воздушни бази, а на три се изградени станици за електронско следење и радарски системи.

Големината на изградената воена инфраструктура на спорните вештачки острови е таква, што во случај на распоредување на воена авијација, ниту една земја членка на ASEAN не е во состојба ефикасно да одговори и да се одбрани.

Покрај тоа, Кина може лесно над Јужното кинеско море да прогласи зона на воздушна одбрана кога ќе процени дека дошло време за такво нешто. Благодарение на оваа стратешка предност, денес властите од Пекинг апсолутно доминираат во преговорите со земјите членки на ASEAN.


Имајќи го тоа во предвид, како и висината на кинеските вложувања во објектите на вештачките острови во Јужното кинеско море, сега е практично невозможно Пекинг едноставно да се повлече, па колку и да бидат големи притисоците од Соединетите Американски Држави и земјите членки на ASEAN.

Кинеската стратегија во Јужното кинеско море која што се потпира врз принципот „се или ништо“, ќе создаде големи проблеми во иднина, сметаат аналитичарите.

Со оглед на сериозноста на намерите на властите од Пекинг и реториката на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, иднината во регионот на Јужното кинеско море е неизвесна и можно е тензите да растат до степен на опасна ескалација.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: