АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Тоа што разменија убави зборови не значи ништо: Еве како Трамп и Путин можат да пронајдат заеднички интереси
06.12.2016 | 17:00
Извор: Точка
Прочитано: 3157 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Соединетите Америкаски Држави треба да ја третираат Русија како суперсила со свои легитимни интереси, но истовремено таа мора да ја спречи тие интереси да не ги остварува со нелегитимни средства.

Додека насловите за новата Студена војна ги исполнуваат светските медиуми кои што се во исчекување да видат што ќе се случи кога Доналд Трамп ќе влезе во Белата куќа, политиката на официјален Вашингтон и натаму останува непроменета.

Она што, меѓуоа, експертите на Стејт Департментот всушност треба да го прават е да постават нови рамки во американско-руските односи така што ќе ги препознаат вистинските проблеми и истите да се решаваат во догледен период, наместо да се поттикнува менталитетот од Студената војна кој што е присутен на двете страни, а „натпреварувањето“ помеѓу двете сили да трае вечно.

Од почетокот на украинската криза во 2014-та година, односите помеѓу САД и Русија паднаа на многу ниско ниво. Сепак, моменталната ситуација не може да се спореди со Студената војна пред се затоа што нема идеолошки конфликт кој го поларизира светот.


Моменталните тензии на линија Вашингтон – Москва почиваат пред се на геополитичките конфликти и интереси. За тоа да се поправи, нема да биде доволна взаемната наклонетост помеѓу Доналд Трамп и Владимир Путин, туку ќе треба да се пронајдат точки на согласување од кои што ќе треба да се тргне кон почувствителни прашања.

Нуклеарниот договор со Иран можеби е најдобриот пример за тоа што можат овие две глобални сили да направат кога ќе одлучат меѓусебно да соработуваат, и дека дури и кога преговорите минуваат низ тешка фаза, другите сегменти од односите не мора да трпат.

Во текот на следната година, сириската војна и неопходноста да се сопре патењето на сирискиот народ, додека истовремено се води борба против тероризмот ќе постават пред Трамп и Путин сериозни предизвци, тие сепак на двете супер сили ќе им дадат прилика за конструктивни акции засновани на паралелни интереси.

Фактот дека новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави изјави дека американските сили треба да се сконцентрираат кон уништување на Исламската држава, а не на соборување на Башар Ал Асад од власт, влева надеж дека токму овој простор за соработка помеѓу САД и Русија конечно ќе биде искористен.


Таму каде што интересите на двете земји се спротиставени, или каде што однесувањето на едната страна е неприфатливо, треба транспарентно да и даде до знаење на другата страна дека таквата политика поставува граница за унапредувањето на односите.

Еден од најдобрите тестови за ваквиот пристап ќе претставуваат преговорите околу ограничувањето на нуклеарниот арсенал, а тие преговори многу лесно можат да ја направат „новата Студена војна“ далеку поинаква од „оригиналната“.

Според експертите, пред се Соединетите Американски Држави треба да ја третираат Русија (и обратно) како суперсила со свои легитимни интереси и мора да ја спречи тие свои интереси да не ги остварува со некакви нелегитимни средства.

За да дојде то тоа, Западот ќе мора да се обврзе на неутралност околу ситуацијата за Украина, а Русија од друга страна ќе мора да сопре да ги поддржува вооружените бунтовници кои што оперираат на истокот на земјата. Дури тогаш може да се очекува враќање на Русија во Г8 и воспоставување на ефикасна соработка помеѓу двете најголеми глобални суперсили.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: