АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Некој мора да „настрада": Еве што ќе им донесе на Иранците и на Асад ерата на Доналд Трамп
01.12.2016 | 19:00
Извор: Точка
Прочитано: 7925 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Зближувањето на Вашингтон со Москва и Техеран може да биде многу опасно за сирискиот претседател, пред се затоа што Иранците немаат став „Асад или ништо“.

За генералите на иранската елитна Исламска револуционерна гарда, цврстиот антиамерикански став е неизоставен дел од нивниот поглед на светот. Сепак, на изненадување на многмина, командата на Гардата досега беше благо наклонета кон Доналд Трамп. Се чини дека Иранците исто како и Русите, се надеваат дека благодарение на Трамп, САД ќе се повлече од Блискиот исток барем во текот на неговиот мандат.

Прв голем тест ќе биде Сирија и тамошниот претседател Башар Ал Асад со кој што Иран има комплицирано минато. Доколку Трамп одлучи да се договори со Русија и Иран околу Сирија, новиот американски претседател би можел да биде далеку повлијателенво врска со иднината на Асад од тоа што се претпоставуваше.

Пријателскиот Иран?

Засега, политиката на Трамп кон Сирија е енигматична, а како таква донесе и оптимизам во Москва, Дамаск и Техеран. Асад неодамна изјави дека Трамп „може да биде природен сојузник во борбата против тероризмот“, односно со други зборови Трамп може да се најде на иста страна со Русија и Иран кои што се најактивни заштитници на режимот на Асад.


Надежта на Асад не е неоснована. Трамп во текот на кампањата покажа дека тежнее кон поедноставени погледи на светот, а сириската опозиција ја стави на исто рамниште со ИСИС, додека пак Асад го окарактеризира како помало зло.

„Не велам дека Асад е добар, но тој ги убива терористите. Русија ги убива терористите, Иран ги убива терористите. Тие три земји сега се здружија поради нашата неспособност да ги решиме работите“, изјави Трамп за време на дебатата со Хилари Клинтон.

Тоа беше музика за ушите на руските и иранските власти. Одеднаш, не само што се отвори можност за постигнување на договор кој што би им овозможил на Москва и Техеран да стават крај на војната во своја корист, туку и опстанок на режимот на Башар Ал Асад. Поради тоа воопшто не зачудува тоа што Иранците се отворени кон Трамп, за разлика од што беа кон неговите претходници.

Највисоките функционери од иранското министерство за одбрана изразија надеж дека Трамп може целосно да направи пресврт во односот на САД кон Иран, како и за тоа дека Ирак и Сирија можат да бидат двете клучни точки во кои што САД ќе се приближат кон руската и иранската позиција. Со оглед на тоа што Иранците немаат став „Асад или ништо“, ова може да биде нивната шанса конечно да се зближат со САД.


Што ќе се случи со Асад?

Напорите на Русија и Иран и натаму да ја зајакнат позицијата на Асад сигурно ќе продолжат во следните неколку месеци, но сепак, не може да се каже дека Техеран во било кој момент јасно ја дефинирал својата поддршка за сирискиот претседател.

Според зборовите на поранешниот амбасадор на Иран во Дамаск, поранешниот претседател на Иран, Махмуд Ахмадинеџад гледал на режимот на Асад како на „диктатура осудена на пропаст“ и не сакал да му понуди помош кога протестите против Асад започнувале. Дури и највисоките луѓе од иранската Исламска револуционерна гарда се двоумеле околу идејата дали да му се помогне на Асад.

Дури во 2012-та година се зацврстила идејата за помош на Асад затоа што во меѓувреме војната се искомплицирала, а геополитичките улоги пораснале. Соочувајќи се со заканата за јакнење на турското и саудијското влијание во непосредното соседство, Техеран стана еден од главните бедеми на режимот на Асад.

Сепак, после пет години војување и речиси половина милион мртви, на генералите на иранската Исламска револуционерна гарда им е се потешко да ги оправдаат загубите поради одржувањето на Асад на власт. Во врска со тоа, најважната улога ја одиграа медиумите. Асад е претставен како арапски херој и еден од носителите на отпорот против Израел.

Покрај тоа, Сирија е многу важна земја за контактот помеѓу Иран и Хезболах. Како што еден ирански генерал изјавил, да не била Сирија преку која што иранските проектили пристигнуваат до Хезболах, Израел одамна ќе ги бомбардирал иранските нуклеарни електрани.


На крајот, тука е и емотивната приврзаност кон Асад. Пред падот на проамериканскиот режим, многу револуционери исламисти се засолниле во Сирија во која што тогаш владеел Хафез Ал Асад, таткото на Башар Ал Асад. Таткото на Асад бил меѓу првите кои што ја признале новата Исламска Република Иран, а за време на иранско-ирачката војна, Сирија била еден од главните сојузници против Садам Хусеин.

Иако вестите околу оваа тематика можат да се видат секојдневно во иранските медиуми, историјата е малку покомплицирана. За време на осумдесетите години од минатиот век, Асад и Иранците биле и ривали. Се натпреварувале за влијание во Либан, а најскорешниот пример за несогласувањето меѓу Сирија и Иран се случил во 2000-та година кога протекоа информации дека Сиријците во тајност преговараат за постигнување на мир со Израел.

Имајќи ги во предвид овие историски факти кои што потврдуваат дека сојузот на Асад со Иранците не е така цврст, во случај Трамп да се одлучи на компромис, клучен фактор во преговорите ќе биде нивото на поддршка на Техеран на Асад.

За сириската опозиција, заминувањето на актуелниот претседател не претставува прашање за кое што треба да се расправа, а за Иранците можеби. Одлуката за судбината на Асад може да донесе две работи – продолжување на крвавата граѓанска војна во Сирија, или пак политичко решение. Токму за тоа новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ќе треба да преговара со своите колеги од Русија и Иран.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: