АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
4
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Анализа Макфакс: Ранливостите на сајбер просторот, човечкиот фактор далеку пред сите други
30.11.2016 | 12:46
Извор: Макфакс
Прочитано: 1023 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Ранливостите во сајбер просторот и сајбер безбедноста се должат на многу работи, но еден од тие фактори е најкритичен, а тоа е човечкиот фактор, објаснуваат експертите на регионалниот форум посветен на сајбербезбедноста кои деновиве се одржува во Белград, во организација на швајцарската организација DCAF.

Секако дека софтервот и комуникациските протоколи имаат свои ранливости, но тука секогаш предничи човечкиот фактор, објаснува Владимир Радуновиќ, директорот на Фондацијата Дипло, која се занимава со е-дипломатија и сајбер безбедност.

„Ранливостите во сајбер просторот постојат во софтверот, протоколите и во умовите на луѓето. Постојат истражувања дека 90 проценти од сите сајбер напади имаат барем по една компонента која што е човечка. Нападите како што се phishing, односно страниците кои ги мамат луѓето да отворат некакви линкови кои потоа дозволуваат пристап до нивните податоци, мрежи во компаниите каде што работат и отвораат секаков вид на ранливости кои потоа се користени од страна на напаѓачите“, вели Радуновиќ.

Побарувачката на новите комуникациски уреди е често премногу голема за компаниите реално да можат да посветат време на безбедноста за нивните корисници додека ги користат, но се поголемите ризици и закани по приватноста во последно време успеваат да го променат ова, додава тој.

„Доколку постои голема побарувачка околу новите уреди како што се смартфоните, лаптопите итн, тогаш вниманието коешто е насочено кон безбедноста на софтверот е многу мало и е безмалку ничија грижа. Се додека ова се случува, тогаш кај индустријата и реално нема некаква иницијатива за фокусот да се ставен на безбедноста. Сепак ова се менува во последно време и луѓето почнуваат да размислуваат околу ризиците по нивната приватност, пред се користејќи ја енкрипцијата. Така што можевме да видиме како Епл воведе толку силна енкрипција што ни ФБИ не можеше да ја пробие, Фејсбук месинџер го направи истото тоа, Вајбер исто така, се повеќе и повеќе продукти инкорпориаат енкрипција како начин на заштита. Сноуден исто така се осврна на ова, односно на парадоксот дека луѓето наместо да се насочат кон институциите кои треба да ги заштитат, како што се ЦИА, ФБИ итн, тие се повеќе ја бараат оваа заштита од компаниите кои се во оваа индустрија“, вели српскиот експерт.

Војувањето во сајбер просторот, пак, односно новиот вид на „неконвенционални“ војни исто така ја зголемува потребата од еден тип на глобална сајбер безбедност, во која пак главниот збор повторно ќе го имаат големите воени сили како што се САД, Русија и Кина, смета тој. Самите методи кои се употребуваат и начинот на војувањето во сајбер просторот се исто така нешто за што во моментот преговараат големите сили.

„Меѓународното право има некакви права и механизми за тоа какво треба да биде учеството во воените дејства на конвенционалните војни, а во моментов има дијалог помеѓу главните земји во ОН и тие дискутираат за нормите на однесување во сајбер војувањето, но секако дека сето ова е необврзувачко и подложно на дипломатијата. Сепак постои некаков дијалог и намери за да се избегнуваат вакви инциденти. Има ткн „жешка линија“ помеѓу Вашингтон и Москва, уште од времињата на Студената војна, тие и сега ја користат и за нуклеарната соработка но од скоро започнаа да ја користат и околу сајбер инцидентите. Според неодамнешните наоди, таа беше искористена пред месец дена, кога САД и порачаа на Русија да не се „меша“ во претседателските избори“, објаснува Радуновиќ, еден од предавачите на регионалната конференција за сајбер безбедност во Белград, а на која учествува и Макфакс.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со ...
СВЕТ
Миа Калифа ги сними најгледаните порно филмови, па поради тоа сега џихадистите ѝ се закануваат дека ќе ја убијат
РУСИЈА
Рускиот министер за одбрана со остра порака до Британците: На грбот имате лав, но не се сите мачки - лавови!
СВЕТ
Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ВИДЕО ВЕСТИ

Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
Нејзините родители Кејт и Гери сè уште се надеваат дека ќе ја пронајдат жива, а оваа година навршуваат десет години од нејзиното исчезнување.
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: