АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Српски новинари за Макфакс: Граѓаните во регионот се целосно изиграни
29.11.2016 | 12:44
Извор: Макфакс
Прочитано: 1570 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Зголемени плати, нови работи места, подобар живот и евроатлански интеграции – се само неколку од фразите кои периодов постојано ги слушаме на политичките митинзи ширум Македонија во екот на предизборната кампања. Колку од овие ветувања по изборите целосно или делумно се исполнуваат и дали кога ќе дојдат наредните избори, граѓаните го паметат она што што претходно било ветено и исполнето?

Како и во Македонија, и во соседна Србија изборите станаа дел од секојдневието на српскиот народ. Предвремени парламентарни избори минатата година, претседателски избори наредната година, се чини дека српските политичари се „ненаситни“ за избори, што не може да се каже и за оние што ги гласаат, смета новинарот на белградска Политика, Владимир Вукасовиќ.

„Честото распишување на избори во повеќето земји од поранешна Југославија, како и честите барања на политичарите граѓаните да застанат зад нив, би можело да доведе до сосема спротивен ефект: делегитимизација на владејачките сили, политичките сили, политичкиот систем и воопшто политиката. Причината за тоа е што ветувањата со кои се победува на избори бавно се исполнуваат или, пак, граѓаните се целосно изиграни“, вели Вукасовиќ за Макфакс.

Економскиот раст на државите од западниот Балкан е доста слаб или, пак, во најдобар случај недоволен за поголем дел од граѓаните после безброј години на „мрцварење“ по избори да можат конечно да дојдат до финансиска стабилност, вели тој.

„Во оние земји кои се сé уште кандидати за Европската унија, напредокот е релативно бавен, за многумина се чини и фиктивен а донекаде отворено блокиран. И таму каде што власта не е хронично во рацете на една партија, во кругот горе-долу се вртат истите луѓе и истите приказни. Поради тоа веројатно не би ни требало да бидеме премногу изненадени што во регионот се почесто не само што опозицијата се обидува нешто да постигне преку демонстрации, туку има и улични протести кои се организирани од групи граѓани кои нападно се дистанцираат од сите партии и тврдат дека од партиите нема корист“, додава Вукасовиќ.

Колективниот заборав на балканските гласачи во поглед на предизборните ветувања дефитивно претставува феномен кој треба да се истражува, смета основачот и уредник на српскиот портал Колумниста, Александар Бечиќ.

„Нереалните ветувања одамна се составен дел од секоја предизборна ‘игранка’ на Балканот. Како на новинар ми е фасцинантно колку сме склони кон колективниот заборав кога се работи за нереализираните ветувања. Некаде во развиените земји таквите работи сурово се казнуваат. Впрочем, кога се говори за подобриот живот, новите работни места и сличните работи – политичарите навистина ги носат – но само на своите најверни поданици“, вели Бечиќ.

Од аспект на Србија, пак, ветувањата во поглед на евро и евроатланските интеграции од страна на политичарите исто така се даваат непромислено и сето тоа создава една погрешна слика кај српските граѓани во однос на тоа што е одржливо за земјата, додава Бечиќ.

„Дали нам ни е потребно европско законодавство? Да, поради тоа што нашите закони одамна се прегазени од времето и од развојот на општествата. Од друга страна, пак, потребно ли ни е членство во НАТО? На Македонија можеби, на Србија секако не. На широката маса сигурно не ѝ познато колку е скапо да се испочитуваат НАТО стандардите, и одржувањето на каква и да е воена сила според НАТО стандардите е страшно скапо за едни економии како што се балканските“, порачува Бечиќ.

Една од најважните последици од нереализираните, но најчесто и нереални предизборни ветувања, е целосна политичка апатија на граѓаните, нешто што потоа се одразува врз јавниот живот во балканските земји, вели, пак, Вукасовиќ.

„Дел од граѓаните многу претходно потонаа во политичка апатија. Од оние кои сé уште гласаат, но со голема доза на сомневање во исправноста на својот избор, многумина својот избор го сведуваат на ткн ‘помало зло’, и според сево ова делува дека граѓаните всушност се немоќни во јавниот живот и дека политиката им служи само на политичарите. Таквата пасивност е особено опасна за општества како што се нашите и кои и натаму се во една кршлива фаза, односно несигурна за сопствениот правец во еден свет каде што повеќедецениските структури и ориентации, исто така, стануваат сé понеизвесни“, смета новинарот на белградска Политика.

Постојаната атмосфера на предизборна кампања, која како во Македонија е случај и во Србија, придонесува само за продлабочување на политичката криза во која се наоѓаат овие земји, а излезот може да се бара само преку доаѓањето на нови генерации на политичари и политички идеи, вели пак Бечиќ.

„Штом вам официјален Брисел преку еврокомесарот Јоханес Хан ќе ви порача дека преку гласањето ќе се ‘вратите на европскиот пат’, знајте дека ништо добро не ве чека. Политичката криза и натаму ќе се продлабочува, а механизмите за зачувувањето на власта ќе бидат се порадикални, без оглед на тоа кој ќе ја има власта. Во следните две години сметам дека на Балканот целосно ќе созрее времето за доаѓањето на нови генерации политичари и политичките идеи, така што квалитативни промени во политиката можеме да очекуваме дури тогаш“, заклучува Бечиќ за Макфакс.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: