АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Најлошо можно сценарио: Чекор во погрешна насока и петте последици од тоа
24.11.2016 | 14:28
Извор: Денар
Прочитано: 4934 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Во анализата на можните последици за финансиските пазари од најавениот потег на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп да се повлече од ТПП, Дембик изјави дека главно ќе има пет директени последици.

Повлекувањето на САД од Транс-пацифичкото партнерство (TPP) е чекор во погрешна насока и најлошо можно сценарио за светската економија и кое ќе има главно пет директни последици:

1. Дополнително ќе се намали глобалната трговија, која нагло забави по светската финансиска криза и сигурно ќе стави „точка“ на процесот за глобализација започнат непосредно по Втората светска војна, а од кој главно имаат корист земјите во развој фаворизирајќи го настанувањето на огромна средна класа во многу земји, како што се Кина и Бразил.


2. Во наредните години ќе има пад на глобалниот БДП, кој се бори да го достигне нивото пред кризата. Враќањето на силниот економски раст ќе биде одложен на неодредено, што значи дека повеќето развиени економии ќе мораат да се навикнат на просечниот раст на годишниот БДП од околу 1% и 2%, како и на високото ниво на невработеност.

3. Се означува престанување на регионални договори за слободна трговија и потврдува дека договорот за кој преговараат САД и Европа е во состојба на „клиничка смрт“. Само претставниците на Европската комисија и натаму веруваат дека договорот може да се постигне во следните месеци. Потпишувањето на основни договори за слободна трговија меѓу регионите стана дел од минатото.

4. Тоа значи дека протекционизмот се врати, моментално во скриена форма што може да доведе до поголеми трговски бариери и конкретни девалвации за време на претседателството на Трамп. Сепак, овој модел на економска стратегија се покажа како голем неуспех во текот на 30-тите години од минатиот век и нема причина да веруваме дека работите во денешно време подобро ќе функционираат.


5. Се потврдува постепено повлекување на САД од Азиско-пацифичкото партнерство (APAC) кое е дел од нивните традиционални зони на влијание. Тоа ќе создаде златна можност на Кина да го зголеми својот удел во тој регион. Оваа земја, која не е дел од Транс-пацифичкото партнерство, ќе биде во можност дополнително да го превземе водството во Азија и Латинска америка и во целост да го искористи намаленото влијание на САД. Ова е потврда дека САД постепено се враќа во изолација, како што на пример беше случај во 20-тите години од минатиот век.

Кога станува збор за финансиските пазари, директното влијание тешко може да се одреди. Меѓутоа, понискиот глобален раст, падот на прилив на странски капитал во земјите во развој и можната појава на трговски ограничувања никогаш не се позитивен показател за берзите да размислуваат на долги патеки. За сега, тие се добро ориентирани затоа што монетарната политика на ФЕД и ЕЦБ продолжуваат да имаат пресудно влијание на цена на финансиските средства. Сепак, во некој момент, слабиот раст во текот на подолг временски период на крајот ќе има влијание на резултатите на компаниите на берза, а со тоа и на најзначајните светски индикатори.

Периодот кој е пред нас е многу неизвесен од економска гледна точка. Последните показатели потврдуваат дека економијата на САД е здрава, но и достигнува крај во деловниот циклус. Од последната фаза на економски пад поминаа 35 квартали. Со исклучок на новиот рекорд кој трае (40 квартали за време на златното доба на Клинтон), САД ќе се соочи со нова рецесија во наредните четири години. Повлекувањето од договорите во слободните трговии и промоција на трговските ограничувања, Доналд Трамп превзема ризик за забрзување на рецесијата и туркање на светот во нов период на масовна невработеност.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: