АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
САД предупредуваат – Европа е под големи новогодишни терористички закани
23.11.2016 | 09:14
Извор: Нетпрес
Прочитано: 1910 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Предупредувањето на властите на САД доаѓа откако францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казнеф изјави дека терористичките закани никогаш не биле толку големи на целата територија на Франција.

Американскиот Стејт Департмент објави преупредување за сите Американци кои сакаат туристички да патуваат за време на новогодишните и божиќните празници во кое наведува дека постои „зголемен ризик од напади во Европа“.

Во предупредувањето се дополнува дека американските граѓани треба да бидат претпазливи ако одат на празнични фестивали, како и разни други случувања и саеми на отворено.

Американските граѓани треба да внимаваат бидејќи има голема веројатност симпатизери на екстремизмот или радикализирани екстремисти, без предупредување, да извршат напади за време на новогодишните и божиќните празници. Можно е терористите да користат широк дијапазон од тактики и да исползуваат како конвенционални, така и неконвенционални оружја, при тоа таргетирајќи како официјални, така и приватни интереси, се вели во преупредувањето на американските власти, кое е назначено дека важи до 20 февруари, в година.

Држави како Франција, Германија, Белгија и Турција беа цели на терористички напади во изминатава година. Американските власти соопштуваат дека ситуацијата останува вознемирувачка во однос на идни напади низ цела Европа.

Ако патувате во европските држави Ве молиме да ја проверите интернет страницата на американската амбасада или конзулат во градот во кој планирате да одите, за најнови информации околу безбедноста, пишува во предупредувањето.

Понатака во официјалниот документ на властите во САД се повикуваат сите американски граѓани да бидат крајно внимателни при посетите на туристичките знаменитости, при користење на јавниот транспорт, при посети на места за молитва, во ресторани и хотели, како и сите други јавни места.

Апсењата во Франција

Предупредувањето на властите на САД доаѓа откако францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казнеф изјави дека терористичките закани никогаш не биле толку големи на целата територија на Франција.

Нулта ризик не може да биде гарантиран и секој кој ќе го вети тоа го лаже францускиот народ. Но, говорејќи како министер за внатрешни работи, во тесна соработка со министерството за правда, јас ги информирав моите сонародници – се прави се’ што е возможно секоја минута, секој момент, да се оттргне таа терористичка закана и да се заштити францускиот народ, изјави Казнеф на прес-конференција.

Повод за неговата прес – конференција беа приведувањата на седуммина мажи во неделата. Според него, со акцијата е спречено извршување на долго планиран терористички напад во Франција.

Уапсените лица, кои се француски, марокански и авганистански државјани, биле приведени во градовите Марсеј и Стразбур. Со оваа акција француската полиција стави крај на заговор, чија првична цел било Еропското фудбалско првенство, летово, а подоцна цели во Париз и во Марсеј, тврди висок француски функционер, кој инсистирал на анонимност.

Француските власти тврдат дека уапсените биле под директна команда на засега неидентификувании радикални исламисти од Сирија, а при акцијата од приведените било одземено и оружје.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: