АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Крај на ерата со независни централни банки?
19.11.2016 | 15:05
Извор: Денар
Прочитано: 7505 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Во оваа фаза се уште не знаеме што ќе значи претседателството на Доналд Трамп. Всушност уште не знаеме што точно ќе значи „Brexit“. Но има две многу тесно поврзани последици и од двата настани: Спроведувањето крај на ерата на независност на централните банки и истовремено со тоа – губење на влијанието на академските макроекономисти, коментира Волфганг Мунхау од „Eurointelligence“ за „Financial Times“ (FT).

Независноста на централната банка се претпоставува од два услови. Првото – и уште поважно, е дека има широк консензус за целите на монетарната политика. Второто е дека независен одбор на централната банка, обично се состои од професионалци економисти, може да ги постигнат овие цели. Првиот од овие услови е нарушен, вториот е завиткан во „магла“.

Според консензусот од 1989-2016-та година – златната ера на финансиската глобализација, централната банка треба да има за цел ниска позитивна стапка на инфлацијата. Ова се поддржува од макроекономски теории, разработени во 80-тите години. Изгледа нормално дека нова сорта економисти, обучени во ново генерирање на економски модели, ќе ги постигнат целите кои општеството ги сака, без да се под притисок од секојдневните политики.

Трамп отворено ги оспори овој консензус. За „FT“ неговите економски советници велат дека Федералните резерви на САД создале „лажна економија“ и дека новоизбраниот претседател сака да види таков претседател на ФЕД, кој ќе ги задржи неговите сопствени позиции.


Британскиот премиер Тереза Меј го користи речиси истиот аргумент, критикувајќи ја Англиската централна банка и предупредувајќи за „непријатни несакани ефекти“. И во двата случаи политичарите бараат промена во фискално-готовинскиот микс: полабава фискална политика, поцврста монетарна политика. Но, како можеш да го постигнеш тоа, ако твојата централна банка е независна?

Во еврозоната консензусот во корист на политичката цел на Европската централна банка (ЕЦБ) од инфлација од малку под 2% исто стана кревка, иако од различни причини. Германската економска елита никогаш не верувала во неа. Јирген Шарк, поранешен член на извршната комисија на ЕЦБ, вели дека европските договори зборуваат само за потребата да се одржува ценовна стабилност. Сепак, тие не даваат можност на „ЕЦБ“ да стане во овој мандат дигитална инфлациска цел. Неговиот аргумент е дека инфлациските стапки од 0-1%, како што е во моментов, се целосно во согласност со идејата за ценовна стабилност. Како резултат на тоа, нема причина зошто негативните каматни стапки да ја забрзуваат инфлацијата, уште помалку пак тоа да се случи преку квантитативно олеснување или други политики.

Очекувам, пишува Мунхау, штом економијата се опорави и „ЕЦБ“ биде принудена да ги зголеми каматните стапки, италијанските економисти да ја повикаат централната банка за приоритетот на финансиската стабилност над ценовната стабилност, мислејќи на финансискиот сектор на Италија и високото ниво на јавен долг. Во еврозоната исто недостасува консензус.

Најважно е дали оние кои го предизвикуваат политичкиот консензус се во право или не. Мислењето на економската елита е дека независноста на централната банка е добра работа – а тоа не е изненадувачки доколку економистите заработат лично од системот. Јас самиот, пишува Мунхау, се согласувам со оние кои велат дека независноста на централната банка е ниту потребна, ниту доволна за ценовна стабилност.


Она што навистина е важно е дека овој консензус беше уништен. Ако доволно голем број луѓе ја сакаат централната банка за таргетирање на берзата, индексот на среќата или временските услови наместо некоја форма на инфлација, аргументот за независност отпаѓа. Дури само тоа значи дека монетарната политика веќе не може да биде сведена на независни експерти. Таа треба, и ќе се врати до состојбата во многу земји пред 90-тите години: интегрирана функција на пошироката економска политика на владата.

Не очекувам, пишува уште Мунхау, крајот на независноста да се случи, уште помалку во целосен степен. Еврозоната ќе биде одржлива, бидејќи независноста е дел од европското право и е тешко да очекуваме сите да се согласуваат со промената. Во монетарната унија нема влада, која очекува да биде независна централната банка. „ЕЦБ“ ќе биде еквивалент на последната преживеана централна банка.

САД и Велика Британија имаат послаби форми на независност на централната банка, па тоа може наскоро да се промени. Првата фаза ќе биде изборот на политички компатибилни управители и членови на советите на паричните политики, кои се повеќе политички настроени од сегашните академици. Така Трамп и Меј ќе ја уништат мрежата, а не е задолжително со тоа да се случи формално елиминирање на концептот на независната централна банка.

Периодот на финансиска глобализација го трансфомира академскиот економист во активен политичар – како централен банкар и дури министер за финансии, завршува Мунхау. Следната деценија ќе донесе сосема различни лица и институционални механизми.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: