АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
„Трампизмот“ во Европа ќе донесе економски последици
17.11.2016 | 10:18
Извор: Нетпрес
Прочитано: 1623 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Европските политичари, кои се опоненти на утврдените елити, едвај успеаа да се воздржат од задоволството од победата на Дондалд Трамп на претседателските избори во САД.

Од Марин Ле Пен во Франција, преку Виктор Орбан во Унгарија, до Најџел Фараџ во Велика Британија, сите тие со огромно задоволство го поздравија изборниот триумф на идниот американски претседател, гледајќи на тоа како на афирмација на нивната долга опозиција против миграцијата и слободната трговија.

Европа во следната година ја очекуваат серија од тестови: почнувајќи со претседателските избори во Австрија, кои се следниот месец, и италијанскиот уставен референдум, продолжувајќи со изборите во Холандија, Франција и Германија во 2017 година. Всушност, токму сега европските популистички партии ја насетуваат можноста да постигнат огромен успег, пишува американскиот весник „Вол Стрит Џурнал“, пренесува Нетпрес.

Но, има важна разлика меѓу САД и европската ситуација. Пазарот чувствува дека победата на Трамп најверојатно ќе доведе до промени во американската економска стратегија. Минатата седмица акциите поскапеа, а облигациите поефтинија, додека инвеститорите се обложуваа дека ветувањата на Трамп за намалување на коорпоративните даноци, за помалку регулации и повеќе големи инфраструктурни расходи ќе доведат до зголемени заработки на компаниите и до раст на инфлацијата. Тоа, пак, од друга страна ќе го намали за одреден дел притисокот врз Федералните резерви, кои може многу побргу од очекуваното да ги зголемат каматите.

Но, во Европа е тешко да се претпостави дека успех на популистичките партии во еврозоната ќе доведе до промени во националните економски политики. Наместо тоа многу е поверојатно да се направи поголем притисок врз Европската централна банка (ЕЦБ), и тоа многу поголем од тој што може да го поднесе.

Тоа е така бидејќи фискалните правила во еврозоната не можат да влијаат многу врз фискалната политика. Повеќето влади во еврозоната сеуште се задолжени да продолжат да го намалуваат дефицитот и нивото на надворешниот долг. Земјите кои имаат фискална можност да обезбедат повеќе стимул се оние кои всушност најмалку имаат потреба од тоа. Во Германија невработеноста е под 6 отсто и има навестувања дека зголемувањето на платите може да почне да ја потхранува внатрешната инфлација. Земјите, пак, со најголеми проблеми и со најголем ризик од дефлација, како Италија и Португалија, се тие со најмал фискален простор.

Напорите да се зголемат инвестициите со заедничките програми на ЕУ, како т.н. план „Јункер“, досега имаат незначително влијание врз растот.

Успехот на популистичките партии, освен што ќе создаде повеќе тешкотии за владите да обезбедат економски раст внатре во државите или да постигнат консензус за промени при управување на еврозоната, според многу економисти е од исклучително значење за долгорочна финансиска стабилност.

Всушност, очекувањата за подлабока интеграција во еврозоната изгледа се намалуваат, па владите за да одговорат на евроскептичниот притисок, поставуваат пречки.

На пример, Холандија има закон кој наложува да биде спроведен референдум за секој закон поврзан со ЕУ, со петиција од 300.0000 потписи. Тој инструмент веќе беше искористен за да се блокира трговската спогодба меѓу ЕУ и Украина. На сличен начин белгискиот регион Валонија минатиот месец речиси ја поништи спогодбата за слободна трговија меѓу ЕУ и Канада.

До моментов дејствијата на ЕЦБ им дозволуваат на владите во еврозоната да ги избегнат тешките решенија, Но, тоа неможе да продолжи до бескрај. Еврозоната веќе е исправена пред редица неодложни предизвици, кои можат да го тестираат единството. Сеуште не е постигната согласност меѓу Берлин, Атина и Меѓународниот монетарен фонд, за ослеснувања за грчкиот долг. А, без решение за ова, властите стравуваат дека може да дојде до нова криза идната година. Истото се случува и меѓу Брисел и Рим, во врска со италијанскиот буџет за следната година и примената на правилата на ЕУ.

Политичарите стравуваат дека владите може да решат да дејствуваат и да ги нарушат правилата наместо да се плати цената внатре во државата, и да се оспорат правните основи, според кои ЕЦБ делува.

Дури и ако еврозоната успее да ги ибегне сите тие шокови, проблемите ќе продолжат за владите, особено ако инфалцијата се зголеми и ако обновата продолжи. Повисока инфлација може да го намали притисокот врз Федералните резерви, но тоа ќе го искомплицира многу животот на ЕЦБ.

Реалноста е таква што има некои проблеми од кои еврозоната не може да се крие уште долго, и пред кои политичарите ќе треба да се исправат точно во момент, кога се најмалку подготвени.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: