АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
BBC открива: Доналд Трамп ќе го промени целиот свет на овие 5 начини!
14.11.2016 | 12:55
Извор: Точка
Прочитано: 5639 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Победата на Доналд Трамп на претседателските избори би можела да ги промени односите на САД со остатокот од светот во повеќе важни сегменти. BBC овојпат ви донесува преглед од петте за коишто се смета дека се најважни.

Слободна трговија

Ако Доналд Трамп продолжи со трговската политика којашто самиот ја заговараше, тоа ќе биде најголема поединечна промена во начинот на којшто Америка соработува на ова поле со остатокот од светот во последните децении. Тој се закани дека ќе раскине бројни постоечки договори за слободна трговија, вклучувајќи го и Северноамериканскиот договор за слободна трговија помеѓу САД, Канада и Мексико, којшто тој го обвини за големиот губиток на работни места во САД, пишува BBC.

Доналд Трамп сугерираше и повлекување на САД од Светската Трговска Организација (СТО). Тој заговараше за оданочување на увезената роба и говореше за наметнување на тарифа од 45 отсто на кинеската и 35 отсто на робата од Мексико, како би спречил за компаниите да ги преселуваат своите работни места преку јужната граница.


Климатски промени

Трамп изјави и дека ќе го “откаже” Парискиот договор за климатските промени којшто го потпишаа повеќе од 195 држави во месец декември минатата 2015 година. Исто така, тој најави дека ќе ги стопира сите плаќања на САД во програмата против глобалното затоплување на Обединетите нации. И иако ниту една поединечна земја не може да го откаже Парискиот договор, ако САД се повлече од него или го напушти спроведувањето на мерките во внатрешноста на државата, што го воведе претседателот Барак Обама, тоа ќе нанесе сериозен удар за овој Договор. Трамп повика и да се изведат дополнителни бушења и истражувања за фосилни горива како и тоа да се намали регулацијата и да се одобри нафтовод од Канада.

Затворање на границите

Во бројните говори за мигрантите, Трамп ја менуваше својата позиција, па тешко може да се утврди што тој навистина сака или што би можел да сака врз основа на некои од неговите неумесни барања, Кампањата ја започна со ветување дека ќе изгради ѕид долж американско-мексиканската граница и дека ќе департира 11 милиони илегални имигранти.

Од тогаш ставот го ублажи на “милиони” криминалци коишто живеат во САД изјавувајќи дека со остатокот од илегалната популација ќе се занимава подоцна.

До самиот крај инсистираше на тоа дека Мексико ќе плати за изградбата на ѕидот, но одбил да го спомене тоа плаќање кога бил во посета на таа држава. Тој најави и “комплетно затворање на границите на САД за муслимани”, но од тогаш изјави дека се работи за сугестија, а не политичка програма. Наместо тоа започна да говори за “екстремните проверки” на луѓето од одредени држави, иако не кажа за кои точно држави се работи.


НАТО

Трамп го окарактеризираше НАТО како застарена организација, а нејзините членки како неблагодарни сојузнички кои имаат корист од дарежливоста на САД. Тој изјавил дека Америка повеќе не може да си дозволува да ги штити државите во Европа и Азија без соодветна компензација, сугерирајќи дека ќе ги повлече американските сили ако за нив не биде платено. Од една страна, тој едноставно искажа американска загриженост поради тоа што многу членки на НАТО не ја исполнуваат обврската да одвојуваат два отсто од БДП-то за одбраната, иако некои го поставија прашањето и дали ќе се направи истапување од воениот сојуз којшто повеќе од 60 години претставуваше камен-темелник за надворешната политика на земјата.

Русија

Трамп искажа и уверување дека може да ја ублажи напнатоста со претседателот Владимир Путин, нарекувајќи го силен лидер со којшто би сакал да има добри односи. Малку што кажа во врска со тоа што би можело да стои зад желбата за заедничка борба против Исламската држава. Но тој има намера да утврди дали Русите ќе бидат “разумни”, при што е уверен дека ќе добие поголема почит од Путин за разлика од Хилари Клинтон или Барак Обама.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: