АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
4
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Еврометар 2016: Скоро 60 проценти сметаат дека членството во ЕУ би било добра работа
11.11.2016 | 15:22
Извор: Макфакс
Прочитано: 1609 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Скоро 60 проценти, односно 59,3 отсто до граѓаните сметаат дека членството на Македонија во Европската унија би било добра работа, покажува анкетата спроведена од агенцијата М-Проспект, на прашалник подготвен од страна на Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО).

Запрашани околу тоа дали сметаат дека ЕУ има активна улога во унапредувањето на демократијата во Македонија, 39,1 отсто одговориле потврдно, но со намалување од повеќе од два проценти во споредба со 2015-та, кога процентот изнесувал 41,5 отсто. Скоро 60 отсто, односно 59,9 проценти сметаат дека ЕУ треба да игра сериозна улога во разрешувањето на моменталната политичка криза во Македонија, а 31,1 отсто пак сметаат дека Извештаите на ЕК за напредокот реално ја отсликуваат состојбата во Македонија.

Ангажманот на ЕУ во решавањето на политичката криза позитивно бил оценет од страна на 25 проценти, додека 36 отсто сметаат дека овој ангажман на Унијата е негативен. Во поглед на Договорот од Пржино пак, 40,9 отсто сметаат дека неговиот ефект врз решавањето на кризата е негативен, а 18,9 проценти сметаат дека ефектите од Договороот се позитивни.

Дека ЕУ е најдобра алтернатива за Македонија сметаат 39,4 отсто од испитаниците, додека пак 47,4 проценти мислат дека Македонија треба да бара сопствен модел на развој надвор од ЕУ. Запрашни околу причините за застојот во евроинтеграциите, 37,3 отсто сметаат дека Македонија не може да влезе во ЕУ поради спорот со името, додека 36,5 отсто сметаат дека Владата го користи спорот за името со Грција како изговор за да не спроведува реформи.

Повеќе од 30 проценти, односно 31,6 отсто изјавиле дека очекуваат Македонија да стане дел од ЕУ по повеќе од 20 години или пак никогаш, а 18,7 проценти сметаат дека земјата ќе стане дел од Унијата во наредните пет години. Доколку, пак, во недела се одржи референдум за влез на Македонија во ЕУ, позитивно би одговориле 69,44 отсто, а 20,98 проценти би се изјасниле дека се против влегувањето во Унијата.

Анкетата на М-Проспект е направена во периодот од 11-ти до 24-ти октомври на репрезентативен примерок од 1201 испитаник, со маргина на грешка од +/- 2.83 проценти.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со ...
СВЕТ
Миа Калифа ги сними најгледаните порно филмови, па поради тоа сега џихадистите ѝ се закануваат дека ќе ја убијат
РУСИЈА
Рускиот министер за одбрана со остра порака до Британците: На грбот имате лав, но не се сите мачки - лавови!
СВЕТ
Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ВИДЕО ВЕСТИ

Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
Нејзините родители Кејт и Гери сè уште се надеваат дека ќе ја пронајдат жива, а оваа година навршуваат десет години од нејзиното исчезнување.
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: