АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
4
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Анализа на Извештајот на ЕК: Немање на политичка волја за реформи и огромни назадувања во многу области
11.11.2016 | 14:24
Извор: Макфакс
Прочитано: 745 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Последниот Извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија во изминатата година јасно укажува на недостатоците во оние области кои се сметаат како клучни за европската интеграција на земјата, но како и претходните извештаи, сите забелешки кај властите поминуваат незабележано и состојбата од година во година станува се полоша и полоша, коментираат присутните на дебатата „Итни реформски промашувања“, во организација на Македонскиот центар за европско образование и Фондацијата Отворено општество Македонија.

Компаративната анализа, пак, изработена од страна на овие две организации детално ги објаснува сите забелешки на Европската комисија и препораките на коишто треба да се обрати внимание. Според директорот на МЦЕО, Бојан Маричиќ, иако е евидентно дека во овој последен извештај, поважни се подготовките на предвремените парламентарни избори отколку реформите коишто треба да се спроведат, јасно е дека прстот сега е вперен кон политичките лидери и немањето на политичка волја за овие работи.

„Може да се забележи дека има јасно вперување на прст во политичкото ниво на спроведувањето на реформите, односно на немањето напредок. Не може веќе да се зборува само за тоа дека институциите немаат доволно средства, туку дека ова ниво е надминато и дека нема политичка волја за спроведување на реформи. Македонија се квалификува како заробена држава и како држава која што е во длабока и постојана политичка криза“, вели Маричиќ.

Според него, овој Извештај е можеби и последната шанса за да се направи нешто во поглед на евроитеграциите, и по одржувањето на изборите, под услов да се фер и демократски, новата влада да преземе и потоа реализира доследна реформска агенда.

„Важно е оваа агенда да не се остава само на владата, на било која влада, а досега се покажа дека досегашната влада нема никаков реформски капацитет, нити пак можеме да очекуваме некакви реформи од неа. Потребно е владата да прави реформи но тоа да го прави заедно и со опозицијата, како и со зголемена улога на Собранието, и со граѓанското општество, но и со сите засегнати страни кои што можат да помогнат во тоа. Реформската агенда не треба да биде само владина агенда, туку и општествена агенда“, смета Маричиќ.

Според директорот на Фондацијата Отворено општество Македонија, Фани Каранфилова-Пановска, економскиот критериум, покрај политичкиот е уште еден голем проблем за земјата, односно ЕК смета дека водењето на јавните финансии во земјата е тотално погрешно.

„Доказ за тоа се постојано растечките буџетски дефицити. Иако проекциите велат дека тие ќе се намалат, реализацијата покажува дека редовно во изминативе 3-4 години процентот на буџетски дефицит постојано е зголемен. Комисијата исто така коментира дека нема основа да се намали внатрешното задолжување и буџетскиот дефицит заради тоа што мерките на владата се несоодветни, односно тие мерки се базираат на оптимистички проценки за тоа како ќе расте економијата. Втората забелешка е тоа дека не може да се верува дека владата е посветена на фискална консолидација и намалување на внатрешниот долг бидејќи често во изминатите години често имаше пораст на пензиите, на социјалните трансфери и зголемување на платите во јавната администрација, нешто што претходно не беше испланирао и последиците не беа земени предвид“, вели таа.

Покрај задолжувањето на државните институции, она што загрижува е и задолжувањето кое се појавува кај приватниот сектор, а невработеноста, пак, како и во изминатите години повторно останува висока, особено кај младата популација. „Во однос на невработеноста, тоа се забелешки кои се нотирани во последните години, односно дека невработеноста останува висока, особено кај младите и кај оние кои долго време бараат работа, што укажува на тоа дека земјата има структурен проблем. Кога целиот систем не може да генерира нови вработувања, односно младите кои имаат вештини не можат да ги задоволат барањата на пазарот на трудот, дури и порастот на економскиот раст односно на БДП којшто може да се случи, не е гаранција дека ќе се зголеми вработеноста. Тоа е пред се поради тоа што нема кадар којшто може да ја дополни таа потреба на пазарот на трудот“, додава Каранфилова-Пановска.

Поглавјето 23, пак, посветено на владеењето на правото, е едно од најважните поглавја од пристапните преговори со ЕУ, а Македонија како земја кандидат има голема назадувања во оваа област, смета Уранија Пировска, директор на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија.

„Постои политичко влијание во сите сегменти и институции кои се задолжени за правата на граѓаните, од што се наметнува заклучокот дека не може да зборуваме за каков било напредок. Се наведуваат и забелешките од минатогодишниот извештај, односно за слободата на изразувањето, затворскиот систем и поставувањето на надворешен механизам за надзор на работата на полицијата. Кога станува збор за затворскиот систем и полицијата, препораките се исти како што беа во последните 10 години, особено за затворскиот систем. Македонија неколку пати беше во позиција да добие најлоша оценка и да биде прозвана од Комитетот против тортура, на пример Чеченија има добиено една таква опомена, но Македонија овојпат некако се извлече“, вели Пировска.

Според нејзе, Извештајот на Комисијата, иако е многу потранспарентен во однос на претходните, е сепак задоцнет и земјата треба да добие еден ваков извештај многу порано. „Иако е многу потранспарентен и подобро ги отсликува состојбите, Извештајот едноставно е задоцнет, тој требаше да ни се случи после декември 2012-та, односно по „Црниот понеделник“. Дикцијата е многу слична со извештајот на Прибе и ЕК овојпат не можеше да ги избегне квалификациите од извештајот на Прибе, како и фактичката состојба, и мораше да се движи во таа насока. Што се однесува до судството, нашата препорака, пак, е дека сметаме дека треба да се случи разрешување на членовите на Судскиот совет за да може дојде до независен и непристрасен избор на судии коишто би работеле во судското одделение или Специјалниот суд, кое и решение да се избере, коишто би постапувале по барањето на СЈО“, заклучува Пировска.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со ...
СВЕТ
Миа Калифа ги сними најгледаните порно филмови, па поради тоа сега џихадистите ѝ се закануваат дека ќе ја убијат
РУСИЈА
Рускиот министер за одбрана со остра порака до Британците: На грбот имате лав, но не се сите мачки - лавови!
СВЕТ
Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ВИДЕО ВЕСТИ

Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
Нејзините родители Кејт и Гери сè уште се надеваат дека ќе ја пронајдат жива, а оваа година навршуваат десет години од нејзиното исчезнување.
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: