АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
19
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Трамп, Путин, рускиот носач на авиони и мирот во светот: Дали започна новата ера во меѓународната политика?
10.11.2016 | 12:01
Извор: Точка
Прочитано: 11733 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Додека очите на светот се вперени во Доналд Трамп и неговата победа на претседателските избори во САД, Владимир Путин, на едно „далечно“ место повлекува нов потег на шаховската табла.

Додека Трамп се подготвува да се всели во Белата куќа, а рускиот претседател Владимир Путин меѓу првите му ја честиташе победата, руските воени бродови на чело со носачот на авиони „Адмирал Кузњецов“ ги штелуваат своите нишански направи кон Алепо.

Многу работи би се одвивале поинаку ако победеше Хилари, но победи Трамп. Тој е новиот претседател на САД со кој што Путин би можел да соработува во следните осум години.

Пред Путин се две години од тековниот мандат, но голема е веројатноста да продолжи да биде на чело на Русија уште еден шестогдишен мандат до 2024-та година. Со оглед на тоа што Трамп ќе може повторно да се кандидира на изборите во 2020-та година, може да се каже дека доаѓа нова Путин – Трамп ера во светската политика.


Владимир Путин изрази надеж дека ќе има заедничка соработка со новиот претседател на САД во надминувањето на разликите помеѓу двете земји, а Путин исто така изрази уверување дека изградбата на конструктивен дијалог помеѓу Вашингтон и Москва ќе се темели на начелата на еднаквоста, взаемната почит и уважувањето на меѓународните позиции на двете земји.

Сериозната порака на Путин до Трамп

Нешто подоцна, Путин уште еднаш се обрати до Трамп, но овој пат тој зборуваше од Андрејевската сала во дворецот на Кремљ, а говорот беше директно пренесуван на руската државна телевизија. Путин во обраќањето порача дека Русија е подготвена да ги обнови односите со САД, дека тоа е тежок пат, но дека Русите се подготвени да го поминат својот дел од патот.

Што би требало да значи обраќањето на Путин од Андрејевската сала? Станува збор за јазик на симболи. Најпрвин, тоа е израз на највисока почест. Во Москва која што е срцето на Русија, а Кремљ е срцето на Москва, нема поблескаво место од каде што би можел да се обрати рускиот претседател. Тоа е место каде што се наоѓа царскиот трон и од каде што руските претседатели стапуваат на должност и положуваат заклетва. Не можеме да бидеме сигурни дека Путин ќе го стореше истото ако победеше Хилари Клинтон, но тој го направи тоа поради Трамп. Станува збор за еден вид на обраќање на „еден цар на друг цар“.

Што всушност Путин му порача на Трамп? Пред се да биде џентлмен и човек од збор. Минатата есен Трамп изјави дека „доколку Путин сака да влезе во Сирија и да ги уништи ИСИС – го поддржувам 100%“. Путин со изјавата од срцето на Кремљ го потсети на тие зброви, па „Адмирал Кузњецов“ би можел уште сега да започне со нападите. Зарем Трамп не се залага за пораз на ИСИС?


Говорејќи за „одговорноста која што ја имаат САД и Русија за општата клима во меѓународните односи (мирот во светот), Путин му порача на Трамп дека Русија е светска сила, а не како што Обама знаеше да каже – регионална сила. Повторно се навраќаме на рускиот носач на авиони – тој ќе го докаже тоа дека Русија е светска сила.

Одговорот на Трамп

Ќе биде интересно да се види каков ќе биде одговорот на Трамп. Тој знае дека Американците не го избраа за да му угодува на Путин, туку да донесе промени. И покрај моќната медиумска кампања во корист на Хилари Клинтон, естабилишментот сепак ги загуби изборите. Исходот покажува дека американските граѓани не подлегнаа на ураганската медиумска пропаганда.

Но, Трамп сигурно не е наивен. Тој мора да знае дека кон него пријателски подадената рака може да се претвори во челична тупаница доколку не знае да стои на својот збор. Путин во обраќањето од Кремљ му испрати јасна порака околу тоа какви се правилата на игра и каква иднина ги очекува двајцата.


Сепак, ако на Путин и Трамп им тргне во односите, тогаш тоа ќе влее голема надеж за воспоставување на мир во светот, од Блискиот исток па се до нашиот Балкан. Доколку Путин и Трамп најдат заеднички јазик и ги поделат зоните на интереси така што САД нема да ја понижува Русија, тогаш можеби има светла иднина и лошите односи помеѓу САД и Русија конечно ќе се подобрат.

Мораме да се надеваме дека ќе биде така затоа што светската јавност веќе зачекори психоза на страв од нова светска војна. Сега може да се каже дека пред нас се Доналд Трамп, Владимир Путин, „Адмирал Кузњецов“ и војни на сите страни каде што двете сили ќе се борат за своите интереси, но мора да се признае дека се случува и ерозија на естабилишментот кој се руши како кула од карти.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
САД
Дали нешто не е во ред со оваа фотографија од Белата куќа?
Демократите, групите на жени и либералците ја нападнаа фотографијата која во четвртокот ја сподели потпретседателот Мајк Пенс од состанокот на кој тој присуствуваше заедно со претседателот Доналд Трамп и членовите од House Freedom Caucus
24.03.2017, 11:29


АНАЛИЗА
American Thinker: Русија за Западот е земја-мистерија, но за народот чудо Божјо
Русија е земја во која туристот лесно може да влезе на московските аеродроми, бидејќи постојат забрзани процедури. Тоа на патниците им овозможува без одложување да се упатат кон центарот на градот и хотелите, а за тоа да не минат повеќе од еден час во такси.
23.03.2017, 11:54


АНАЛИЗА
Билт: Пред 100 години Принцип започнал војна во Сараево, а сега Балканот може да експлодира во Скопје
Некогашниот висок претставник на ЕУ во БиХ, Карл Билт, смета дека европските лидери имаат јасен избор за Балканот: или ќе се занимаваат со тамошните проблеми, или ќе чекаат балканските проблеми да почнат да се занимаваат со нив.
22.03.2017, 12:41


АНАЛИЗА
Се менуваат правилата на игра помеѓу Израел и Сирија: Опасен развој на ситуацијата кој што може да биде кобен за Асад
Разменувањето на проектили помеѓу Израел и Сирија кое што се случило минатиот петок, ги одразува обидите на режимот на Асад да ги промени „неслужбените“ правила на игра во таа војна.
21.03.2017, 20:00


ШВАЈЦАРИЈА
Колку заработуваат жителите на Швајцарија? Објавени платите на фризери, столари, наставници...
Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се види колку се заработува за одредени професии во Швајцарија.
20.03.2017, 16:51

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
Ова е приказната за Јосип Броз Тито и неговиот пропаднат брак со Русинката Пелагија Белоусова.
УНГАРИЈА
Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
АНГЛИЈА
Исповед на сосетка на терористот од Лондон: „Беа тивко семејство, а потоа одеднаш исчезнаа“

ВИДЕО ВЕСТИ

Грозоморно видео од масакрот во Лондон: Луѓе останале под тркалата на автомобилот на терористот!
Се појави уште едно застрашувачко видео од терористичкиот напад во Лондон, моментот кога Халид Масуд излетал на тротоар и удрил со автомобилот "Хјундаи" во портите на Вестминистер палатата.
СРБИЈА
Србија одбележува 18 години од бомбардирањето на НАТО
МАДРИД
Па каде беше за Божиќ: Додека Македонија бележи високи температури во март, Шпанците ги изненадил снег!
ЛОНДОН
Снимка од евакуацијата на Тереза Меј за време на терористичкиот напад: Премиерката однесена во автомобил и пренесена на безбедно

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: