АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
19
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Новото задолжување на Македонија, во услови на рекорден јавен долг
09.11.2016 | 11:28
Извор: Макфакс
Прочитано: 1331 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Тековнава седмица, во периодот од 8-ми до 15-ти ноември Македонија планира да се задолжи 12,1 милиони евра, преку две аукции на кои на домашните кредитори ќе им видат понудени државни записи и државни обврзници. Така се зајакнува трендот од последните осум години секој жител на земјата задолжува по половина евро на ден, и годинава се зголеми за уште двојно.

Позајмените пари преку државните обврзници ќе се враќаат за шест месеци до една година, односно за две години за парите позајмени преку обврзница.

Според најновите најави јавниот долг на Македонија изнесува близу 4,8 милијарди евра или 50,6 отсто од бруто домашниот производ (БДП) на Македонија, што претставуа рекордно ниво. Информација којашто може да се види на javendolg.mk. Со ова задолжување Македонија ќе ја надмине границата од 50 отсто од домашниот бруто производ, ломит кој Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) не ја препорачува.

Брзината со која се зголемува долгот, исто така, е загрижувачка. Долгот по жител сега изнесува 2.350 евра и тој во моментов е трипати поголем во однос на 2008 година кога изнсуваше 750 евра по жител. Во периодот од 2008 година па наваму, Македонија се задолжува по милион евра на ден, односно секој жител го задолжува по половина евро на ден.

Во 2016 година темпото се засилува по два милиона евра на ден, односно по евро на ден по жител. Трендот на задолжување ќе продолжи и во иднина, бидејќи состојба е критична.

Продуктивноста се намалува, младите секојдневно ја напуштаат државата, а пензиите и платите во јавната администрација растат, со што товарот најмногу паѓа на приватниот сектор кој не може да го држи чекорот.

Од Министерството за финансии истакнуваат дека македонскиот долг е меѓу најниските во Европа. За споредба долгот на Црна Гора изнсува 61,8 отсто, на Албанија изнесува 69,8, на Србија – 71,9, на Словенија – 82,3, на Хрватска – 84,5, рекордерот на простор Грција – 172,2 отсто. Економскиот развој на Македонија за 2017 година се предвивидува да биде 3,3 проценти, само Босна и Хергеговина и Србија ќе имаат помал раст од нас. Процената на растот на долгот како процент од БДП во реално време се прави така што апсолутниот износ на долгот од првиот бројач се дели со номиналниот

БДП за претходниот 4 квартала. Просечната камата по години изнесува (Податоците кои се прикажани подолу се само процени, на база на официјални податоци од Министерството на финансии):

- 2010 година камата изнсувала 2,67 % , (52 милиони евра),(3177 милиони денари)*
- 2011 година 2,34%, (56 милиони евра),(33471 милиони денари)*
- 2012 година 2,36%, (69 милиони евра),(4216 милиони денари)*
- 2013 година 2,28% (75 милиони евра),(4605 милиони денари)*
- 2014 година 2,11% (83 милиони евра),(5090 милиони денари)*
- 2015 година 2,48% (105 милиони евра),(6457 милиони денари)*

Процена на јавниот долг од 2010 година до 2016 (заедно со трет квартал ) изнсувал:

- 2010 година 1936,3 милиони евра*
- 2011 година 2414,9 милиони евра*
- 2012 година 2908,8 милиони евра*
- 2013 година 3281,4 милиони евра*
- 2014 година 3921,3 милиони евра*
- 2015 година 4227,2 милиони евра*
- 2016 година (со 3 квартал ) 4759,3 милиони евра*

Кога овој износ ќе се подели на денови за овој цел период (2.830), се добива дека секој ден растел во просек за 1,34 милиони евра. Тоа значи дека секој час растел просечно за 56 илјади евра, односно 16 евра просечно во секоја секунда.

Директорот на Светска банка за Македонија и Косово, Марко Мантованели, посочува дека годинава економскиот раст на Македонија се намалил за 2 отсто главно како последица на намалените инвестиции кои биле силно погодени од политичката ситуација, но сепак се надева дека по изборите ситуацијата ќе тргне на подобро.

Исто така, од Светска банка посочуваат дека расте притисокот врз пензинскиот фонд, дека опасноста ќе биде на краток рок и на долг рок. Практично, 89 отсто од новоотворените работни места се креирани со фискален стимул, каде што работодавецот е ослободен од плаќање социјални давачки и слични давачки. Фискалната стимулација значи и помали приходи во пензинскиот фонд, а кусокот се дополнува со пари од Буџетот. Со Буџетот за 2017 година оваа сума изнсува 452 милиони евра или рекордни 45 отсто од парите потребни за исплата на тековните пензии. Според податоците, бројот корисници на пензии изнесува 301.933 луѓе, кои според видот на пензијата најголем дел припаѓаат на старосната пензија со 61,26 отсто.

Прашањето е до кога ќе може да се држи чекор на ваквата ситуација.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
САД
Дали нешто не е во ред со оваа фотографија од Белата куќа?
Демократите, групите на жени и либералците ја нападнаа фотографијата која во четвртокот ја сподели потпретседателот Мајк Пенс од состанокот на кој тој присуствуваше заедно со претседателот Доналд Трамп и членовите од House Freedom Caucus
24.03.2017, 11:29


АНАЛИЗА
American Thinker: Русија за Западот е земја-мистерија, но за народот чудо Божјо
Русија е земја во која туристот лесно може да влезе на московските аеродроми, бидејќи постојат забрзани процедури. Тоа на патниците им овозможува без одложување да се упатат кон центарот на градот и хотелите, а за тоа да не минат повеќе од еден час во такси.
23.03.2017, 11:54


АНАЛИЗА
Билт: Пред 100 години Принцип започнал војна во Сараево, а сега Балканот може да експлодира во Скопје
Некогашниот висок претставник на ЕУ во БиХ, Карл Билт, смета дека европските лидери имаат јасен избор за Балканот: или ќе се занимаваат со тамошните проблеми, или ќе чекаат балканските проблеми да почнат да се занимаваат со нив.
22.03.2017, 12:41


АНАЛИЗА
Се менуваат правилата на игра помеѓу Израел и Сирија: Опасен развој на ситуацијата кој што може да биде кобен за Асад
Разменувањето на проектили помеѓу Израел и Сирија кое што се случило минатиот петок, ги одразува обидите на режимот на Асад да ги промени „неслужбените“ правила на игра во таа војна.
21.03.2017, 20:00


ШВАЈЦАРИЈА
Колку заработуваат жителите на Швајцарија? Објавени платите на фризери, столари, наставници...
Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се види колку се заработува за одредени професии во Швајцарија.
20.03.2017, 16:51

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
Ова е приказната за Јосип Броз Тито и неговиот пропаднат брак со Русинката Пелагија Белоусова.
УНГАРИЈА
Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
АНГЛИЈА
Исповед на сосетка на терористот од Лондон: „Беа тивко семејство, а потоа одеднаш исчезнаа“

ВИДЕО ВЕСТИ

Грозоморно видео од масакрот во Лондон: Луѓе останале под тркалата на автомобилот на терористот!
Се појави уште едно застрашувачко видео од терористичкиот напад во Лондон, моментот кога Халид Масуд излетал на тротоар и удрил со автомобилот "Хјундаи" во портите на Вестминистер палатата.
СРБИЈА
Србија одбележува 18 години од бомбардирањето на НАТО
МАДРИД
Па каде беше за Божиќ: Додека Македонија бележи високи температури во март, Шпанците ги изненадил снег!
ЛОНДОН
Снимка од евакуацијата на Тереза Меј за време на терористичкиот напад: Премиерката однесена во автомобил и пренесена на безбедно

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: