АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
18
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Прашање на национален идентитет: Еве зошто Американците секогаш мора да имаат непријатели
07.11.2016 | 11:31
Извор: Точка
Прочитано: 5841 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Американците мора да пронајдат непријател против кого ќе се борат, нацијата секогаш мора да биде обединета...

Во првот век пред новата ера, римскиот историчар Гај Крисп напишал дека Римската империја потонала во хаосот и внатрешните немири затоа што државата останала без својот најмоќен непријател – Картагина. Стравот од непријателот придонесува меѓу народот да има единство и пожртвуваност поради опстанокот на државата. Без противници, Римјаните се свртеле едни против други.

Нешто слично се случува и сега. Постојат бројни објаснувања за превирањата во САД – од глобализацијата до расните и класните тензии. Сепак, еден многу важен фактор често се игнорира, а тоа е изостанокот на надворешната закана.


Психолозите одамна имаат докажано дека луѓето многу лесно формираат групи „ние“ и „тие“ кога се загрозени. Желбата за заедничка безбедност лесно може да обедини помали спротиставени групи. Заканата од надвор го зајакнува чувството за национален идентитет. Познатиот харвардски политиколог Карл Дојч дури ја дефинираше нацијата како „група на луѓе обединети околу една погрешна претстава за минатото и омразата кон соседите“.

Ова е посебно важно во САД затоа што пред се американскиот национален идентитет не е базиран на заедничка древна историја, туку на низа на политички идеали. Во земјата чија што популација е составена од луѓе „дојдени“ од сите краеви на светот, силниот национален идентитет и создавањето на „тие“ е клучен за да се одржи нацијата обединета.

После Втората светска војна и уништувањето на тогашниот најголем непријател – Нацизмот, САД го задржа духот на единството во Студената војна, односно Американците добија нов непријател – Советскиот Сојуз. Демократите и Републиканците имале цврст став за тоа дека борбата против комунизмот кој има намера да го освои светот е најважна задача за САД.


Сепак, кога заврши Студената војна, СССР се распадна, падна Берлинскиот ѕид и САД останаа без непријатели. САД во деведесетите години влезе како најпросперитетна земја на светот, но исто така и земја која што ги преиспитува своите национални интереси и својата нова улога во светот.

Со почетокот на „ерата на тероризмот“, односно после нападот на 11-ти септември 2001-ва година, САД повторно влезе во период на опасност. Сепак, војната против тероризмот имаше одредно влијание во САД кое што полека исчезна.

Поради тоа, сега експертите сметаат дека повеќето од Американците сакаат да се фокусираат на внатрешните прашања. Истовремено, се јавува се помасовно прифаќање на радикалните политички идеи, како и преиспитувањето на иднината на државата, односно нејзиниот пат. За ова најдобар показател е претседателската кампања и незапаметените навреди помеѓу Хилари Клинтон и Доналд Трамп.


Кое е решението? Никој не сака војна и непријателства, никој не сака вондредна состојба во која што сите животи се загрозени, а слободите погазени. Наместо со војна, претседателите на економски и воено водечките земји во светот ќе мора да го обединат народот на потешкиот начин – околу нешто позитивно, околу подвизи, големи проекти, историски важни дела како што е сопирањето на глобалното затоплување или нуклеарното разоружување.

Сепак, науката покажала дека луѓето полесно се обединуваат околу подиректните закани (на пример СССР), отколку на индиректните (на пример глобалното затоплување), па затоа задачата ќе биде многу тешка. Сепак, факт е дека САД ќе мора за кратко време да пронајдат нешто за кое што ќе се борат, пред да започнат меѓусебно да се борат.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ова е осомничениот за грозоморното убиство на Кристина: Син е на познат угостител, прегазил татко на 8 деца
Осомничениот за убиството на 18-годишната Кристина Крупљан, е син на познат угостител кој наводно по...
КУРИЛСКИ ОСТРОВИ
Тука Втората светска војна уште трае: Русија распоредува оружје и војска, Јапонија остро протестира
ПОЛИТИКА
Бујар Османи: Нема менување на знамето и химната, за двојазичноста се договоривме
ТУРЦИЈА
Крај на Турција на Ататурк: Ердоган дозволи носење на хиџаб во војската, последниот бастион на секуларната држава
РЕГИОН
Бугарски генерал: Србија станува главен фактор во регионот, Русија ги вооружува, а нас НАТО ништо!

ВИДЕО ВЕСТИ

Како животни: Погледнете во малите ќелии без прозори каде џихадистите ги чувале своите сексуални робинки!
На интернет се појавиле шокантни снимки од внатрешноста на затворот каде припадниците на ИСИС силувале и мачеле жени.
ФБИ
Прибус го притиска ФБИ: Кажете дека медиумите лажат за Трамп и руските агенти!
РУСИЈА
Урбана апокалипса: Овој руски супертоп е смрт за градовите
ВИРЏИНИЈА
Момченце си играло со запалка и ја запалило куќата, пожарникарите во гаражата ги чекала пеколна сцена!

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: