АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
11
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Измамничка мрежа од Демир Хисар остави белграѓанец покус за 120.000 долари
26.12.2013 | 14:11
Извор: Нетпрес
Прочитано: 1111 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Шест лица, од кои петмина од Македонија и едно од САД, успеале да сплетат измамничка мрежа од лажни идентитети и фалсификувани документи и од сметката на еден белграѓанец да украдат 120.000 долари.

Полицијата информира денеска дека поднела кривични пријави за повеќе кривични дела против Џ.Р. (60) од селото Обедник, Демир Хисар кој живее во САД, потоа против П.А. брокер во брокерската куќа Њу бриџ Секјуритис Корпорејшн од Њујорк, С.Р. (69) од село Обедник управител на „Ресуфи“, М.Р (55), Т.Н. (49) од Битола, П.Ѓ. од Битола директор на филијалата на „Комерцијална банка“ во Битола.

Измамата, како што соопшува полиција, почнала да се плете кога П.А. брокерот од Њујокр добил информации за личните податоци и парите што ги има на сметка А.Ј. од Белград и тие информации му ги предал на првопријавениот Џ.Р..

„Потоа првопријавениот со намера да се стекне со противправна имотна корист, користејќи го познанството на неговиот брат третопријавениот С.Р. со шестопријавениот П.Ѓ. директор на филијала, со употреба на невистинита лична карта со матичен број искористен од граѓанин на Битола, на која имало грешки и невистинити податоци, со лажно наведена адреса на живеење (адресата на петтопријавената Т.Н.) во средината на јануари годинава, поточно на 14.01. лажно пријавувајќи се како А.Ј. го довел во заблуда благајникот-трезорист во посочената филијала да му отвори девизна тековна с-ка при што се потпишал на Договорот за девизна тековна сметка искористувајќи го лажниот идентитет“, се наведува во соопштението од полиција.

Потоа, Џ.Р. фалсификувал писмо со нотарски печат и го испратил до банката во Њујорк барајќи да му бидат префрлени пари на друга сметка

„Банката од Њујорк на адресата на Т.Н. доставила писмено известување за доспеан прилив и трансфер на 112.129,53 USA $, при што на ден 22 и 23.01. годинава на девизната тековна с-ка на “фиктивниот“ А.Ј. биле исплатени во валута – 47.000 USD и уште 65.679 USD во денарска противвредност во висина од 2.988.395 денари со што првопријавениот противправно се стекнал со вкупно 5.101.894 денари“, велат од полицијата.

За да ја прикријат измамата и како Џ.Р. дошол до толку пари, сопственикот на “Ресуфи“ му овозможил да управува со средствата на фирмата, а во тоа им помогнал директорот на битолската филијала на „Комерцијална банка“.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
ЦРНА ХРОНИКА
Две маскирани лица со палки вечерва го нападнале Саше Политико!
Како што јавува порталот Нова ТВ, вечерва две маскирани лица кои носеле палки го нападнале сопственикот на порталот Мактел, Саше Ивановски - Политико, точно пред зградата каде живее во скопската населба Кисела Вода.
23.05.2015, 01:03


ВАТИКАН
Груевски во Ватикан, ќе се сретне со папата Франциско
Премиерот Груевски од денеска е во посета на Италија и Ватикан каде што допатува со комерцијален лет од Цирих. Во рамки на посетата предвидени се поголем број активности и средба со папата Францис. Остатокот од делегацијата вчера вечер допатува со комерцијален лет во Скопје, oбјави телевизија Телма.
22.05.2015, 15:39


МАКЕДОНИЈА
Царината спречи обид за нелегално изнесување на 37.000 евра
Царинските службеници од граничниот премин Табановце – автопат спречија обид за нелегално изнесување на поголема сума девизи во државата.
22.05.2015, 15:38


ЕКОНОМИЈА
Што влијае на цената на златото? FXLider Ви доделува 50€ за да тргувате со цената на златото на светската берза од Вашиот дом!
Од кога во септември, 2011 година цената на златото го достигна својот максимум, таа до денес падна околу 36%. Меѓутоа последните година дена и покрај повремените осцилации цената се стабилизираше над 1140 долари по унца и веќе четврта недела е во благ раст.
22.05.2015, 15:27


СКОПЈЕ
Заедницата на Македонци во Хрватска се огради од најавените протести
Заедницата на Македонци во Република Хрватска заедно со сите нејзини членови денеска преку писмено соопштение се огради и воено ги отфрли сите барања на демонстрантите за најавениот протест што треба да се одржи во сабота на 23-ти пред Амбасадата на Република Македонија во Загреб.
22.05.2015, 15:18

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Секс скандал: Се појавила порно снимка од позната хрватска манекенка
Дезориентирана, несвесна дека ја снимаат, а судејќи по сè и под дејство на наркотици, девојката...
СВЕТ
Поради него немало Трета светска војна: Ова е човекот кој го спасил светот не правејќи ништо!
ИСИС
Низ улиците на пустинскиот бисер тече крв: За само неколку часа исламистите заклаа повеќе од сто луѓе!
ПОДГОРИЦА
Фотографијата која ја "запалила" Црна Гора: Професорка добила отказ поради оваа фотографија!
СКОПЈЕ
Наезда на змии во Скопје – голема змија на кејот на Вардар во Скопје

ВИДЕО ВЕСТИ

"Flakka": Нова дрога поради која луѓето се соблекуваат и имаат секс со дрвја
Ширум Флорида во текот на минатите месеци пријавени биле случаи на чудно однесување кај младите, кои биле приведени во полициска станица. Во нивните крвотоци била пронајдена нова синтетичка дрога со име "Флака", која ги терала на многу бизарни постапки.
ЛОНДОН
Исчезнал пред 4 години: Братот на Ким Јонг Ун, кој бил отфрлен „зошто е феминизиран”, е снимен во Лондон
ЛОНДОН
Итна евакуација во Лондон: На Вембли пронајдена бомба од 50 килограми!
АЛ КАЕДА
Принц на тероризмот: Бин Ладен го обучувал омилениот син да биде лидер на Ал Каеда!

ФОТО  
Ерупцијата на планината Св. Елена (Вашингтон), пред 35 години!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МАКЕДОНИЈА
Албанските терористи се закануваат: Целосна војна во Македонија, почнуваме на 12. мај!
СКОПЈЕ
Освен во Куманово, се пука и во Арачиново и Грушино?
КУМАНОВО
Крвавото лице на злосторникот: Еве како изгледа уапсениот терорист кој убивал во Куманово!
КУМАНОВО
Ова се 28-те уапсени терористи: Зад решетки и полицаецот Арсим Бајрами кој пукал врз своите колеги!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: