АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
11
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Ивановски поканет за член на Независниот Панел за иднината на Интернет соработката
15.11.2013 | 11:37
Извор: Нетпрес
Прочитано: 413 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски, од страна на Интернет корпорацијата за доделени имиња и броеви (ICANN), поканет е за член на Независниот Панел за иднината на Интернет соработката.

На 12-ти и 13-ти декември во Лондон, корпорацијата го организира првиот состанок на панелот, на кој учесниците ќе се фокусираат на развојот и глобализирањето на интернет просторот, како и на истражувањето на механизми за решавање на овие комплексни прашања.

На состанокот ќе учествува и министерот Ивановски, а покрај него интернет корпорацијата (ICANN) вклучи голем број познати имиња кои ќе бидат дел од настанот, меѓу кои Мохамед ал Ганем, основач и генерален директор на ОАЕ Телекомуникациската регулаторна управа, Винт Церф, потпретседател на Google, Фади Чехаде, извршен директор и претседател на ICANN, Џими Велс, коосновач и промотор на Википедија, Торбјорн Јагланд, Генерален секретар на Советот на Европа и поранешен премиер и министер за надворешни работи на Норвешка, Мичел Бејкер од Фондацијата Мозила, Томас Илвес, претседател на Естонија и поранешен дипломат и новинар и многу други.

Разговорите треба да го развијат колективниот дијалог и да отворат дискусија за чувствителни интернет прашања, со можност за отворање на нови глобални процеси. На панелот ќе биде објавен извештајот кој содржи принципи за глобалната интернет соработка, за кој на почетокот на 2014 година ќе се отвори јавна дебата со забелешки и коментари за неговата содржина.

Во наредната година, неколку клучни настани ќе се справат со овие прашања, вклучувајќи го и Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, како и Конференцијата за управување со интернетот, чиј домаќин во април ќе биде Бразил.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
КРИМИ ХРОНИКА
Гостиварец три дена девојката ја држел затворена во локал
Полицијата трага по 32-годишен гостиварец, кој е осомничен дека три дена без нејзината согласност во локал заклучена ја држел својата 22-годишна девојка, а подоцна таа била оствена пред нејзиниот дом.
01.10.2016, 16:54


СКОПЈЕ
Мијалков: СЈО е продолжена рака на СДСМ, сите нивни наводи се целосна измислица
Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков во изјава за Прес24 вели дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е продолжена рака на СДСМ и дека последната истрага за случајот „Трезор" е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период.
01.10.2016, 16:49


СКОПЈЕ
Четири лица потешко повредени во сообраќајката во Автокоманда
Четири лица се здобиле со тешки телесни повреди во несреќата која денеска во 13:30 часот се случи на булеварот „Александар Македонски“ во скопската населба Автокоманда, информираат од Секторот за внатрешни работи во Скопје.
01.10.2016, 16:48


МАКЕДОНИЈА
Министерство за култура: Одлуката на ЗАМП е нејасна и неразбирлива и не кореспондира со фактичката состојба
За Министерството за култура одлуката на Здружението за заштита на авторски музички права „ЗАМП“-Скопје, со која се забранува емитување на авторски музички дела по пат на радиодифузно емитување е нејасна и неразбирлива и не кореспондира со фактичката состојба во колективното управување со авторското право, велат од Министерството.
01.10.2016, 16:47


МАКЕДОНИЈА
Откриени повеќе случаи на трговија со дрога и криумчарење мигранти
Бирото за јавна безбедност изминатиот месец реализирало голем број случаи од различни области во кои кривично се пријавени 28 лица поради постоење основи на сомнение дека сториле повеќе кривични дела. Дел од нив се осомничени за недозволена трговија со дрога, дел за криумчарење мигранти и дел за дела од областа на класичниот криминал.
01.10.2016, 15:40

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Главоболка за географите: Австралија не е таму каде што мислевте
Австралија е посеверно од тоа што досега се мислело. Овој континент од 1994. година се поместил севе...
КИНА
Масакр каков што не се памети: Момче ги убило родителите, а потоа и 17 соседи за да го прикрие злосторството!
СКОПЈЕ
И свадбите замолкнаa пред ЗАМП?!
КАШМИР
Една искра може да доведе до нуклеарна војна: По убиството на војникот, одненадеж евакуирани повеќе од 10.000 луѓе од границата
САД
Тој го барал "Зракот на смртта": Првиот човек кој ги видел тајните записи на Тесла бил чичкото на Доналд Трамп

ВИДЕО ВЕСТИ

Протекла тајна снимка: Кери на Сиријците: Немам поддршка од војската на САД за акција против Асад
Во аудио снимката која протекла во јавноста, државниот секретар на САД, Џон Кери, им се пожалил на сириските цивили дека неговите напори за мир немаат поддршка од војската на САД.
ГРАЦ
Манијакот од Грац осуден на доживотен затвор: Со џип на главниот градски плоштад намерно покосил 50 луѓе
САД
Демонстрантите тероризираат град во САД: Кршат прозори на автомобили, гаѓаат полицајци со шишиња, две лица уапсени
РОВИЊ
Битолското чупе меѓу 25-те најдобри кампањи на регионалниот рекламен фестивал BalCannes во Ровињ

ФОТО  
Започна 183-то издание на најголемиот фестивал на пиво во светот, Октоберфест во Минхен

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МАКЕДОНИЈА
Црниот сеизмички појас претставува голема закана за Скопје
МАКЕДОНИЈА
Лавина од коментари: Погледнете го целосното немонтирано видео од интервјуто со Катица Јанева
СТОРИИ
Што значи да се доживее тешка сообраќајна незгода, а сепак да се преживее? Прочитајте ја потресната изјава на младата скопјанка за Точка
САД
Фотографијата која што е запечатена во сеќавањата: Што знаеме за човекот кој скокна во смртта на 11-ти септември
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2016 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: