АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
17
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Зголемен бројот на работници во индустријата во август
30.09.2013 | 14:16
Извор: Нетпрес
Прочитано: 337 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Индексот на бројот на работниците во индустријата во август оваа година во однос на истиот период лани изнесува 101,6, што е зголемување од 1,6 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во август оваа година, во однос на август 2012 година, бележи пораст од 8,2 отсто, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од еден отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 1,9 отсто.

Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во август оваа година, во однос на август лани, бележи пораст кај Енергија за 7,5 отсто, Капитални производи за 0,3 отсто, Трајни производи за широка потрошувачка за 2,8 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2,4 отсто, додека опаѓање бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 2,2 отсто.

Индексот на бројот на работниците во индустријата во периодот јануари-август оваа година, во однос на периодот јануари-август лани, изнесува 100,7, што е пораст за 0,7 отсто.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
МАКЕДОНИЈА
Совети за заштита на приватноста и личните податоци на децата на интернет
Со развојот на новите технологии и начини на комуникација, заштитата на приватноста и личните податоци на интернет е тема во фокусот на вниманието на сите интернет-корисници, особено на старателите на помладата популација.
27.10.2016, 20:00


ОПШТЕСТВО
Избран младинскиот претставник на Македонија во управниот одбор во РИКО
Денеска во повтореното гласање за избор на младинскиот претставник на Македонија во управниот одбор на регионалната канцеларија за младинска соработка за западен Балкан, од страна на проширената работна група како младинскиот претставник е избрана Бојана Наумоска.
27.10.2016, 16:48


ПОЛИТИКА
Опасни сведочења на Богоески за власта, им порача дека ќе завршат во жолто комбе
Поранешниот разузнавач и првиот главен човек на тајните служби на самостојна Македонија, Слободан Богоески по десет години од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ и по две години поминати во затвор ги „отвори картите“ и во интервју за емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма, на поранешниот премиер, Никола Груевски и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков им порача дека ќе завршат во жолтото комбе што го споменуваат.
27.10.2016, 16:25


МАКЕДОНИЈА
До понеделник е рокот за поднесување за субвенции за земјоделски површини од 10 до 50 хектари
Во понеделник (31 октомври) истекува рокот за поднесување барања за директни плаќања за дополнителни директни плаќања од подмерка 1.1 за обработлива земјоделска површина со големина од 10 до 50 хектари, соопшти денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.
27.10.2016, 16:16


ВИНИЦА
Винчинијадата и грижата за вработенитe - долгогодишна традиција за Макпрогрес Виница
Вработените се најголемата вредност на една компанија. Од нивната мотивираност и задоволство зависат резултатите од работењето, a тоа се рефлектира на брендовите кои ги создаваат, на имиџот на компанијата.
27.10.2016, 15:41

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Вистината за подморницата Курск: Големата трагедија која речиси го уништи Путин
Потонувањето на руската подморница Курск и слабата реакција на руските власти за спасување на екипаж...
БАЛКАН
Голема шпионска војна на Балканот: Вучиќ фатил двоен агент кој работел за ЦИА, српска вооружена група го рушеше Џукановиќ...
САД
Шефот на американските разузнавачи предупредува: Путин ќе ги соборува авионите на САД ако...
ШПАНИЈА
Нож во грб: НАТО бесен на Шпанија поради помошта за "Адмирал Кузњецов"
ИТАЛИЈА
Силен земјотрес ја погодил Италија, се тресел и Рим: Луѓето стравуваат да не се повтори кошмарот

ВИДЕО ВЕСТИ

"Ваков земјотрес без жртви... е чудо!"
Италија тензично го чекала денешното утро, стравувајќи од тешките последици по двата земјотреси, кои го погодиле истото подрачје во кое пред два месеци загинале речиси 300 луѓе, но властите со големо задоволство соопштиле дека жртви нема.
ПОЛИТИКА
Опасни сведочења на Богоески за власта, им порача дека ќе завршат во жолто комбе
ИРАН
Иранците измислија дрон – самоубиец!
КОЛУМБИЈА
Ваков одрон не сте виделе: Се урнало половина брдо на автопат - 6 мртви, 17 исчезнати!

ФОТО  
Страшните последици од ураганот Метју низ фотографии...

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
СТОРИИ
Боки 13 му се обрати на градоначалникот на Свети Николе: Малиот Лука не смее да биде предмет на игри, ниту гладен и смрзнат!
СВЕТ
Мојот татко ми вбризга шприц со крв заразена со ХИВ: Имам СИДА, а сега дознав зошто го направи тоа
МАКЕДОНИЈА
Ловци објавиле фотографија со уловен орел и зажалиле: Двајца ловџии од Македонија ги чека казна
ПОЛИТИКА
ВИДЕО: Отвори, отвори! Погледнете како Катица Јанева влезе во МВР!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2016 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: