АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
19
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Погребување на жртвите од масакрот во Сребреница
11.07.2013 | 15:29
Извор: Tочка
Прочитано: 2571 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Вкупно 409 идентификувани жртви, од кои што 44 биле деца на возраст помеѓу 14 и 18 години, денес биле погребани во центарот Поточари. Се уште се трага по околу 1.500 жртви од геноцидот во Сребреница.

Илјадници луѓе денес се собрале во Меморијалниот центар Поточари за да ја одбележат 18 годишнината од страшниот масакр и геноцидот во Сребреница. Околу 13 часот денес започнало спуштањето на ковчезите во гробниците, додека биле читани имињата на жртвите и годините кога биле родени.


Најмладата жртва на геноцидот добила име

Бебето Хава и Јахрудина Мухич, најмладата жртва на геноцидот, денес и официјално добила име и извод на родените, па така, таа не била закопана неименувана, туку го добила името Фатима. Младинскиот хор Зеница ја отпеал песната "Srebrenički inferno", која и оваа година допрела многу срца и ги расплакала сите оние кои дошле на Поточари.


"Сакаа да ја скријат трагата на босанскиот народ на брегот на крвавата Дрина. Тука, во Меморијалниот центар во Поточари лежат и ќе лежат најдобрите од нас. Тука се коските на оние кои доколку не биле убиени, денес би биле полнолетни. Нашата порака е правда, вистина, достоинство и опстанок", изјавил градоначалникот на општината Сребреница, Чамир Ѓураковиќ.


"Срцето може и мора се да издржи!"

Рамиза Шиљаковиќ, која денес погребала два сина, изјавила дека пронашле само неколку коски од нејзините деца. "Ми се јавија дека пронашле неколку коски и ме прашаа дали прифаќам да бидат закопани. Ние прифативме. Барем да можам нешто да им направам додека сум жива", изјавила низ солзи несреќната мајка.


Санела Шалиховиќ, која го закопала својот брат, изјавила дека "малку и е полесно". "Сепак, сега знам каде тој почива и каде можам да дојдам. Срцето може и мора да издржи се!", изјавила таа.


Денес во Меморијалниот центар во Поточари биле закопани уште 409 жртви на масакрот. Најмладата жртва била бебето Мухиќ, а најстарата е Едхем Рахмановиќ, роден во 1919 година.


Четириесет и четири момчиња

Од вкупно 409 идентификувани жртви, 44 од нив биле момчиња на возраст помеѓу 14 и 18 години. Шест момчиња имале 15 години кога биле убиени, а се уште се трага по околу 1.500 жртви од геноцидот во Сребреница.


На денешен ден светот се присетува на страшното злосторство на српските сили кои што во кули 1995 година извршиле убиство над неколку илјадници лица, претежно мажи и деца од заштитената зона Сребреница од Обединителите нации, која што војниците требале да и ја предадат на силите на ОН, но тие им ја предале на единиците на Ратко Младиќ.


Масакрот во светските медиуми се опишува како најстрашното злосторство во Европа по Втората светска војна. Во овој геноцид биле убиени околу 8.000 мажи и момчиња кои што босанските Срби ги заробиле по влегувањето во заштитената зона. Светските медиуми пренеле дека околу 15.000 деца и мажи успеале да избегаат низ шумата и да избегнат сигурна смрт.


Водичот на војската на босанските Срби, Ратко Младиќ беше уапсен во Србија во 2011 година, откако цели 16 години беше во бегство под обвинението на Хашкиот суд. Тој е обвинет за наредување на масакрот во Сребреница и за својата улога во блокадата на Сараево.


Никој не смее да го негира геноцидот

Американскиот државен секретар Џон Кери "во името на претседателот Барак Обама и американскиот народ", во соопштение напишал дека им се придружува на граѓаните на Босна и Херцеговина во оддавањето на чест и сеќавањето на оние кои што ги изгубиле животите во страшниот геноцид во Сребреница, каде што умреле 8.000 невини луѓе.


"Како што знаеме од историјата, вистината и помирувањето се неопходни за движење кон подоброто утре. Ги поздравуваме оние кои продолжуваат да бараат правда за жртвите и работат на тоа сите луѓе да се вратат и да живеат мирно во своите домови од каде што биле протерани. Сите обиди за повторно пишување или манипулирање со минатото, негирање на геноцидот или негирањето на мултиетничкиот карактер на Босна и Херцеговина го негираме", напишал Кери.НАЈНОВО ОД РЕГИОН  
ЗАГРЕБ
Политичката криза во Хрватска се влошува, Петров побара оставка од Карамарко
Вицепремиерот на хрватската влада и лидер на владејачката ХДЗ, Томислав Карамарко не присуствувал на последната седница на влада, што според хрватските медиуми претставува продлабочувањето на политичката криза во земјата, која започна пред неколку недели.
26.05.2016, 10:37


ГРЦИЈА
Пристанишните работници во Грција почнуваат 48-часовни штрајкови
Пристанишните работници во Грција денеска почнуваат 48-часовни поврзани штрајкови во знак на протест против продажбата на двете најголеми пристаништа во земјата. Атина оваа продажба им ја вети на меѓународните кредитори во замена за толку потребните спасувачки заеми, информираат грчките медиуми, пренесува МИА.
26.05.2016, 09:58


ИДОМЕНИ
Без надеж: Лицата на мигрантите додека чекаат евакуација од Идомени
Грчките власти започнале утрово со операцијата за преселување на мигрантите од кампот Идомени во камповите кои ги организирала владата. Мигрантите кои во Идомени се наоѓаат веќе три месеци, не сакаат да го напуштат кампот за да се преселат во друг, но немаат избор. Вчера по нив пристигнале автобуси и полицајци со полна опрема.
25.05.2016, 18:00


РЕГИОН
Најсилните брендови на Балканот
"Coca-Cola" е меѓу најдобрите десет во сите земји. Србија и Хрватска не "увезуваат" регионални брендови, а Хрватска во исто време е и најголем "извозник" на брендови. Босна и Херцеговина е најголемиот „увозник“ на регионалните брендови, а Македонија најголем "увозник" на глобалните брендови.
25.05.2016, 15:27


СРБИЈА
"Милошевиќ сам се труел во затворот": Флоренс Артман тврди дека поранешниот српски претседател се самоубил!
"Милошевиќ знаеше што зема, бидејќи од тој лек урината добива сина боја и јасно е дека тоа морал да го увиди", рекла Флоранс Артман, поранешна портпаролка на обвинителството во Хаг.
25.05.2016, 14:21

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Дури 20 автомобили пропаднале во вода сред Фиренца: Драматични снимки од уривање на кејот
Пожарните служби тврдат дека причина за несреќата е пукање на водоводни цевки.
ОРЕГОН
Бејбиситерка која малтретирала бебе нема да биде обвинета за тоа поради најлудата причина
СКОПЈЕ
Гостиварчанка со мртов плод во стомакот, три дена чека за интервенција само за да не се прекрши законот?
ЊУЈОРК
Откриени тајните врски со "дебелиот Тони": Империјата на Трамп ја изградила италијанската мафија
РЕГИОН
Најсилните брендови на Балканот

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова дете живее само во "џунглата": Нацртал сè што му се случува, а цртежите се потресни
"Ме одведоа во соба за испрашување, а таму ме соблекоа. Сакав да го сокријам својот пасош, а потоа полицаецот ме види и ме удри. Бев исплашен", рекло детето бегалец.
РУСИЈА
Неверојатна ефикасност: Русите тврдат дека убиле над 28 илјади милитанти во Сирија
ГЕРМАНИЈА
Киндер го смени русокосото и стави црномуресто дете: Десничарите полудеа
МАКЕДОНИЈА
Заев со уште неколку функционери од СДСМ фрлаше боја врз Министерството за правда

ФОТО  
Здраво Робот: Историска средба на Ангела Меркел со вештачка интелегенција

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
САУДИСКА АРАБИЈА
Каков Путин, каков Обама: Од саботата тој е еден од најмоќните луѓе во светот!
ТУРЦИЈА
Ердоган предупредува: Русите го окупираа Црното море, Македонија мора да се приклучи на НАТО
ТУРЦИЈА
Погледнете го драматичниот момент кога курдските бунтовници соборуваат турски хеликоптер
БЕЛГРАД
Македонецот Сашко убил провалник кој му упаднал дома: Новиот закон во Србија би можел да го спаси од робија
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2016 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: